Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, 22 Nisan 2016 tarihinde Atatürk Meslek Lisesi  Grafik Tasarım ve Fotoğraf Bölümü öğrencileri ile biraraya gelerek fotoğrafların değerlendirilme yöntemleri ile ilgili sunumlarını paylaştı. Oldukça samimi bir ortamda geçen sunum ve söyleşide, öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Gökyiğit, fotoğrafın çok eskiden itibaren Kıbrıs insanı için önemine vurgu yaparak, bugün bile özellikle köylerimizde duvarları çok eski fotoğrafların süslediğini sözlerine ekledi.

Fotoğrafçıların, toplumda farkındalık yaratan kişiler olduğuna vurgu yapan Gökyiğit, örnek olarak FODER’in kısa süre önce gerçekleştirdiği “Lapta’da Huzur” sergisini gösterdi. Çevre bilinci yaratılmasının önemine de vurgu yapan Gökyiğit, “Fotoğraflarla CMC atıkları” ile ilgili sunumunu yıllar önce hazırlamasına rağmen, bugün bile Gemikonağı bölgesi için sorun teşkil eden maden atıklarının, çevreye büyük zararı olduğundan bahsetti.

Sosyal medyanın yaygınlaşması ile insanların fotoğrafa olan ilgilerinin daha da arttığını, ama bu nedenle de fotoğrafları çok çabuk tükettiğimizi belirten Gökyiğit, “karnaval yüzleri” isimli sunumun ardından, FODER Üyelerinin fotoğraflarından oluşan ve FODER Onur Üyesi Mehmet Şık (Foto Şık) için hazırlanan “Foto Şık” isimli sunumu  öğrenciler ile paylaştı. Fotoğraf yarışmaları ve fotoğrafların projelerde kullanılmasına yönelik bilgiler verilmesi sonrası, güzel günün anısına toplu fotoğraf çekimi de gerçekleştirildi.