Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dünya Sanat Günü nedeniyle Cumhurbaşkanlığı bahçesinde sanatçılara resepsiyon verdi.

Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’da planlanan Dünya Sanat Günü resepsiyonu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın o tarihte yurt dışında, uluslararası bir etkinlikte bulunması dolayısıyla 26 Nisan  akşamı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, sanatçılara hitaben yaptığı konuşmada, sanatçıların,  daha insani bir gelecek için ürettiklerini, daha demokratik bir toplum için eleştirdiklerini, fikirler, eserler yarattıklarını kaydetti.

Akıncı, “İnsanlık tarihi boyunca, sizlerin fikir ve eserleri, her zaman daha yeni, daha insani bir kültürün temel taşlarını döşedi, döşemeye de devam ediyor” dedi.

Sanat eserlerinin, dünyanın her yerinde, her inançtan, her milletten, her cinsiyetten insanda, benzer heyecan ve duyguyu açığa çıkarmasının tesadüf olmadığını vurgulayan Akıncı, bunun temel nedeninin, sanatın evrensel gücü olduğunu söyledi.

 “Bizler müzakere masasında, sizler ise sanatınızla, eserlerinizle aslında yeni bir kültür inşa etmek için uğraş veriyoruz. Evrensel değerler, evrensel duyarlılıklar ve evrensel sorumlulukla hareket etmeye çalışıyoruz” diyen Akıncı, hep birlikte inşa etmek için çalıştıkları özgür, demokratik ve aydınlık geleceğin temelinde, sanatçıların hissettiği, içselleştirdiği evrensel değerlerin bulunduğunu ifade etti.

“Kıbrıs’ta sanatın evrensel gücüne, her zamankinden daha çok ihtiyacımız var” şeklinde konuşan Akıncı, müzakere masasında yol aldıkları federalizmin, Kıbrıs’ın tümü için yeni bir yaşam biçimini hedeflediğini, bunun sadece siyasi ve hukuki bir meseleden ibaret değil, aynı zamanda, yeni bir kültür ve yaşam biçim, demek olduğunu söyledi.

Federal kültürün temelinde işbirliği, dayanışma, paylaşma, birlikte üretme, birlikte yönetme ilkeleri bulunduğunu kaydeden Akıncı, Kıbrıs’ta daha iyi bir geleceğin bu sağlam evrensel temeller üzerine kurulabileceğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı şöyle devam etti:

“Sizler evrensel değerler, evrensel duyarlılıklar ve evrensel sorumlulukla üretmeye devam ettikçe, ülkemizde bu yeni kültürün temel taşlarını da döşeyeceksiniz.

Çatışmacı değil uzlaşmacı, gerilimci değil dayanışmacı, acıları değil mutlulukları çoğaltan yeni bir kültür, sanatın ve sizlerin gücüyle mümkün olabilir.

Aydınlık bir gelecek ve yeni bir kültür için, sanatın ve sizlerin evrensel gücüne her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Kıbrıs’ın tümünün sizlerin özgürce yaratmanız, özgürce üretmenize şimdi daha çok ihtiyacı var.”

Geceye katılan sanatçıların biraraya gelip uzun sohbetler gerçekleştirdikleri gözlemlendi ve gecenin anısına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı ile bol bol fotoğraf çekildi. Derneğimizden de katılımın olduğu etkinlik, geç saatlere kadar sürdü.