Kısa adı “DASK” olan “Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurtarma Derneği” tarafından bu yıl 20. Uluslararası Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması, DOGAY 2016 18-22 Mayıs 2016 tarihlerinde Adana'nın Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerinde düzenlendi. 

DOGAY, bir fotoğraf yarışmasının tüm aşamalarının (kayıt, çekim, seçim, değerlendirme, ödül töreni) üç gün (72 saat) içinde gerçekleştirildiği, özgün ve kapsamlı bir fotoğraf yarışmasıdır. 1995 yılından bu yana, Doğa Araştırmaları, Sporları ve Kurrtarma Derneği (DASK) tarafından, Türkiye’nin farklı yerlerinde düzenlenmektedir ve doğal ve kültürel değerlerin belgelenmesi, tanımı ve fotoğraf sanatının geliştirilmesi amacıyla yapılmaktadır.

Adana Valiliği, himayelerinde Saimbeyli Kaymakamlığı - Tufanbeyli Kaymakamlığı – Adana Büyükşehir Belediyesi, Saimbeyli Belediyesi ve Tufanbeyli Belediyesinin desteği ile gerçekleşen DOGAY' a bu yıl Türkiye, Yunanistan, Filistin, Güney Kıbrıs, Ürdün, KKTC, Cezayir ve İran’dan toplam 126 yarışmacı katıldı. 5 kategoride toplam 46 Ödül dağıtıldı.

Yarışma, 18.05.2016’da Tufanbey’li’de açılış kokteyli ile başladı ve Derneğimizin sunumu da sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü. 21 Mayıs 2016 tarihinde Saimbeyli’ de bölge halkının da katılımı ile muhteşem bir ödül töreni ile DOGAY 2016 son buldu. 

Derneğimizin son 5 yıldan beri düzenli olarak katıldığı Uluslararası Doğada Görüntü Avcılığı Yarışması’nda, bu yıl üyelerimiz büyük bir başarı göstererek, 5 kategoride toplam 12 Ödül ve 21 Sergileme ile yarışmada en başarılı Derneklerden biri oldu. Üyelerimize ait Ödül ve sergilemeler, aşağıdaki gibidir.

Genel Doğa kategorisinde; Gökhan Gökyiğit ve Mehmet Gökyiğit GPU Mansiyon;

Manzara kategorisinde; Sunalp Çelebi GPU Mansiyon, Tevfik Ulual: Adana Valiliği Özel Ödülü, Ramadan Gümüşok 3.lük Ödülü;

Tarih kategorisinde; Hüseyin Kocaismail ve Ramadan Gümüşok GPU Mansiyon; Ramadan Gümüşok ayrıca 3.lük Ödülü ve Sunalp Çelebi 1.lik Ödülü;

Yerel Yaşam kategorisinde; Burçin Özkuş GPU Mansiyon, Ramadan Gümüşok Saimbeyli Belediyesi Özel Ödülü;

Ve en fazla ödül ve sergileme alan katılımcıya verilen Gökhan Türe Performans Ödülü’ne de toplam 6 sergileme, 1 Özel Ödül, 1 GPU Mansiyon ve iki 3.lük ile Ramadan Gümüşok layık görülmüştür.

Farklı kategorilerde de Ramadan Gümüşok, Altay Sayıl, Gökhan Gökyiğit, Mehmet Gökyiğit, Ebru Derviş, Ergün Emiroğulları, Sunalp Çelebi, Tevfik Ulual, Hüseyin Kocaismail, Kemal Atay ve Burçin Özkuş, toplamda 21 sergileme alarak derneğimizin bu büyük başarısına katkı sağlamışlardır.