Telsim - FODER işbirliğinde düzenlenen “Çocuk Gözüyle Kıbrıs’ın Sembolleri” Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni ve sergi açılışı, 8 Haziran 2016 tarihinde İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Bu yıl üçüncüsü güzenlenen ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr.Özdemir Berova tarafından açılışı yapılan sergide, yarışmaya katılan çocuklar, aileleri ve onları yarışmaya teşvik eden öğretmenleri hazır bulundular.

Fotoğraf sanatını çocuklara sevdirmek ve onları fotoğraf sanatı ile ilgilenmeye teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmaya, ilkokul ve ortaokul kategorisinde toplam 115 çocuk 402 fotoğrafla katıldı. Fevzi Tanpınar, Barış Başel, Doğay Erçağ, Müge Orun ve Ayhatun Ateşin’in jüri üyesi olarak görev aldığı yarışmanın ilk değerlendirmesinde, toplam 119 eser sergileme hakkı kazanırken, bunların içinden finale kalan 13 eser arasında derecelendirme yapıldı.

Her iki kategoride de birinci seçilenlere Vodafone Smart 6 Ultra cep telefonu; ikincilere General Mobile cep telefonu; üçüncülere ise power bank hediye edildi. Yarışmada ayrıca her iki kategorideki Telsim Özel Ödülü’ne ise Vodafone Smart 6 Ultra cep telefonu armağan edildi.

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, açılış konuşmasında, Telsim ve FODER’in yine çok güzel bir etkinliğe imza attığını söyledi. Gökyiğit, “Çocuklar çok başarılı eserler ortaya çıkardı. Bu sergi çocuklar için özel bir anı olarak kalacaktır.

Bu yıl da yine sergide yer alan fotoğrafların satışından elde edilecek geliri, Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’na bağışlıyor olacağız. Eylül ayında sergileme alan tüm çocuklara, geçmiş yıllarda olduğu gibi FODER tarafından 4 haftalık ücretsiz temel fotoğrafçılık eğitimi verilecektir” şeklinde konuştu.

Telsim Genel Müdürü Yardımcısı Fevzi Tanpınar,Telsim’in dört yıldır FODER’le birlikte düzenlediği “Fotoğraflarla Benim Kıbrısım” temalı  fotoğraf yarışmalarına ilaveten, 3 yıldır da Çocuk Gözüyle temalı fotoğraf yarışmalarını düzenlediğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

Niye çocuklarla beraber bir yarışma? Çünkü çocuk gelecektir, çünkü çocuk umuttur, çünkü çocuk masumiyettir, çünkü çocuk bize unuttuğumuz değerlerimizi hatırlatandır. Bu sergiyle, çocuklarımızın fotoğrafa olan ilgilerini ve bilgilerini artırmak, kültürümüzü tanıtmak, fotoğraf çalışmalarını desteklemek ve fotoğraf sanatını sevdirmeyi amaçladık.

Belki hergün gördüğünüz yerler, belki her karşınıza çıkan günlük insanlık halleri. Ama bu sefer farklı gözlerle, çocukların gözlerinden fotoğraflandı. Bugün Çocukların gözünden Kıbrıs’ı yeniden keşfedeceğiz. Bu yarışmaya katılan tüm çocuklarımızı cesaretlerinden dolayı gönülden kutluyorum. Onları yüreklendiren aileleri ve öğretmenlerini de ayrıca tebrik ederim.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Dr. Özdemir Berova, yarışmaya katılan tüm çocukları tebrik etti ve böyle bir yarışmaya katılmanın çocuklar için çok büyük bir olgu olduğunu söyledi. Yarışmanın temasının çok güzel olduğunu kaydeden Berova, “Kıbrısımızı çocuk gözüyle görme şansı bulduk. Bu sergiye çok büyük bir katılım olması beni çok mutlu etti.

Biz Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak bu tür etkinliklere öğrencilerimizin katılmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Öğrencilerin hobilere teşvik edilmesi bizim için de büyük bir mutluluk” dedi.

İlkokul Kategorisinde Dereceye Girenler:

1. Şimal Özkamalı - Nejla Ninenin Evi

2. Zeynep Beyge – Bus

3. Caner Müjde – El Makarnası

TELSİM Özel Ödülü: Kayra Nasiboğlu – Dedem

Ortaokul Kategorisinde Dereceye Girenler:

1. Fergül Karakartal – Emek

2. Halil Betmezoğlu – Pazar

3. Reşat Kaslı – Caretta

TELSİM Özel Ödülü: Sayra Gülmezer – Arabahmet

Yarışmada dereceye giren fotoğraflar ile yarışmaya katılan eserler arasından seçilenlerin yer aldığı sergi, 16 Haziran Perşembe günü saat 17:30’a kadar Lefkoşa İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nunda ziyaret edilebilecek ve fotoğraflar 50TL’ye satışa sunularak elde edilen gelir Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanacaktır.