Limasol Bankası tarafından düzenlenen “Barış” temalı fotoğraf yarışmasında dereceye girenler, 9 Haziran 2016 tarihinde Naci Talat Vakfı Barış ve Dostluk Evi’nde düzenlenen törenle ödüllendirildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, banka çalışanları, yarışmacıların  ve sanatseverlerin katıldığı etkinlikte,  açılış konuşmasını yapan Limasol Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler, yarışmanın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kemaler, “Ülke sanatına ve barışına bir nebze katkımız olduysa ne mutlu bize” dedi

Açılışta konuşma yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu tür etkinliklerin ülkemizde artmasını diledi. Akıncı, “Sanatçı ilgi ister, bu sanatçının hakkıdır” dedi. Sanata gönül verenler, oraya alın teri ve emek harcayanlara her zaman saygı duymak gerektiğini ifade eden Akıncı, “Limasol Bankası gibi diğer kurumlarında bu tür etkinlikler düzenlemesi gereklidir” . Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Akıncı “Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir barışın olması için var gücümüzle çalışıyoruz” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da yaptığı konuşmada, Limasol Bankası’nın düzenlediği fotoğraf yarışmasının diğer kurumlara örnek olmasını istedi. Ataoğlu, “Limasol Bankası’nın her yıl yaptığı bu etkinliğin ülke sanatına ve sanatçısına verdiği katkı çok büyüktür. Dilerim ki diğer kurumlarda bu etkinlikleri örnek alır. Barışı simgeleyen bu fotoğraflar sadece diğer sanatçılara değil tüm ülkeye örnek olması gereklidir. Umarım ülke olarak barışı getirecek sonuçlar elde ederiz.”

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri ve plaketleri verildi.  “Tüm insanlar için barış içinde bir ülkede kardeşçe yaşama arzusunun fotoğraf sanatının olanakları kullanılarak paylaşılabilir olması amacıyla düzenlenen bu yarışmada, fotoğraf tutkunlarının objektifinden, farklı bakış açılarının ve renklerinin bir araya geldiği yüzlerce fotoğraf arasından, jüri değerlendirmesini yapmış ve ödüller sahiplerini bulmuştur. “Barış” temalı fotoğraf yarışmasının jürisi, Doç.Dr. Senih Çavuşoğlu, Yrd.Doç.Dr.İzlem Kanlı ve Yrd. Doç. Dr. Birsel Matara’dan oluşmuştur.

Yarışmada Osman Arsal’ın çektiği “İtemiyorum” isimli fotoğraf Birincilik ödülü alırken, Şükrü Tolgalı’nın “Barışın Renkleri” isimli fotoğrafı İkinci, Johan Duchateau’un “Peace of Art” isimli fotoğrafı Üçüncü oldu. Jüri Özel Ödülü’nü Mert Özdağ kazanırken, en fazla sergileme alan fotoğrafçı ödülü, Başar Taşlı’ya verildi.

Derneğimizden Mehmet Gökyiğit  - Contradiction, Side By Side, Whirling For Peace; Ayşe Kocaismail  - Hepimiz Kardeşiz;  Berkiye Direk  - Barışa Gülümsemek, Barışı Beklemek; Kemal Atay -  Barışa Yürümek;  Ayla Atay -  Özgürlük Anıtı 2 ve Doğay Erçağ - Colourful Peace, Çocuk Gözüyle Barış 2 ve Her Yaşta Barış isimli fotoğrafları ile sergileme aldılar.

 


Ayla Atay-Özgürlük anıtı 2 / Hüseyin Çekirdek-barış

Kemal Atay-Barışa yürümek / Mehmet Gökyiğit-contradiction

Mehmet Gökyiğit-side by side / Mehmet Gökyiğit-whirling for peace