Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) ve Telsim işbirliğiyle düzenlenen “su ve yaşam” temalı fotoğraf yarışmasının jüri üyesi olarak Kıbrıs’a gelen fotoğraf sanatçısı Hamit Yalçın, dernek binamızda iki önemli etkinliğe imza attı.

4 Ekim 2016 Salı akşamı dernek binamızda üyelerimiz ile bir araya gelen sanatçı, portre çekim teknikleri ile ilgili bilgilerini bizlerle paylaştı ve geceye katılan tüm üyelerimizin portre çekimlerini gerçekleştirdi. Üyelerimizden gelen soruları cevaplayan ve portre çekiminin inceliklerini paylaşan Yalçın, dernek binamızda oluşturduğu mini stüdyoda, ışık kullanımı ve stüdyo kurulumu ile ilgili bilgiler de verdi.

Hamit Yalçın, 6 Ekim 2016 Perşembe akşamı dernek binamızda fotoğraf sunumu ve söyleşisi gerçekleştirdi. Geceye fotoğrafçılar ve fotoğraf severler yoğun ilgi göstererek, Hamit Yalçın’ın Anadolu’nun bir çok yöresinde çektiği fotoğraflardan oluşan multi media sunumları büyük bir beğeni ile izlediler.

Hamit Yalçın sunum öncesi yaptığı açıklamada, fotoğrafa nasıl başladığını ve fotoğraf sanatına olan tutkusunu anlattı. Yalçın; “1982 yılından beri fotoğrafçılık yapıyorum. Benim için bu sanatın, tutkudan öte bir yanı var. Dünyanın bir çok yerinde sergilerim oldu. Bu işle para kazandım. Başka bir meslek dalına geçmeyi hiç düşünmedim. Çocuklarımı fotoğrafçılık yaparak okuttum. Bir daha dünyaya gelsem, yine fotoğrafçılık yapardım” dedi.

Kıbrıs’taki fotoğrafçıları yakından takip ettiğini söyleyen Yalçın, “bizleri buluşturan FODER ve Telsim’e çok teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasına devam etti. Hamit Yalçın, “Anadolu’dan Renkler, Sonsuzluğa Bırakılan İzler, Anadolu Desenleri, Bir Sevdadır Anıtkabir” ve “Şeb-i Aruz” sunumlarını izleyecilerle paylaştı. Sanatçı, çektiği fotoğrafların hikayelerini, teknik olarak nasıl çektiğini, nerelerde sergilendiğini izleyicilerle paylaştı.

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit de konuşmasında, Hamit Yalçın gibi bir fotoğraf ustasını ağırlamaktan çok mutlu olduklarını, deneyimlerinin kendilerine çok katkı sağladığını ifade etti ve katkılarından dolayı teşekkür plaketini Hamit Yalçın’a sundu.