Fotoğraf alanında yaptığı başarılı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken FODER, kalıcı projelere imza atmaya devam ediyor.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi Müdürlüğü tarafından “Güzel Sanatlarla İlgili Derneklere Yardım Tüzüğü” kapsamında sunulan projeler dahilinde, “sokak fotoğrafçılığı” ve “iç ve dış mekan portre çekim teknikleri” ile ilgili üyelerimize yönelik atölye çalışmaları düzenledik. Bu amaçla Türkiye’nin ünlü fotoğraf ustalarından Maruf Şinik derneğimizin davetlisi olarak 13 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında bizimle birlikte oldu.

13 Ekim 2016 Perşembe akşamı dernek binamızda tüm sanatseverlere açık olarak düzenlenen  etkinlikte, sanatçının “ Gölgeye Övgü” ve “ Onlar Hep Uzaktalar” konulu sunumları gösterilerek, görsel okuryazarlık üzerine sohbet gerçekleştirildi.

14 – 16 Ekim tarihlerinde ise atölye çalışmaları kapsamında, Maruf Şinik tarafından üyelerimize önce sokak fotoğrafçılığı konusunda teorik bilgiler aktarıldı ve eğitimler kapsamında Lefkoşa surlar içinde çekimler yapıldı.

Sokak fotoğrafçılığı atölyesinin tamamlanmasını müteakip, 23 Ekim 2016 tarihine kadar iç ve dış mekan portre çekim teknikleri de teorik ve uygulamalı olarak devam etti. Katılımın  oldukça yüksek olduğu yoğun programda, alanında uzman Maruf Şinik gibi bir sanatçının bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak, FODER Üyeleri için bir ayrıcalık oldu. Eğitim süresince, üyelerimiz ve eğitmenimiz Maruf Şinik arasında sıcak diyaloglar yaşandı.

1993 yılından itibaren fotoğraf sanatıyla ilgilenmeye başlayan Maruf Şinik, ”Onlar Hep Uzaktalar”, “Yığılmalar “, “Bir Toprak Hikayesi”, Işıkla Çizdiğim Yaşam”,” Kendirciler”, Türkiye’de Hiphop”, “İçebakış” isimli belgesel – fotoğraf projelerini yaptı. Ulusal ve uluslar arası fotoğraf yarışmalarında çeşitli derecelerde 62 ödül kazandı. İngiltere ve Lüksemburg’ta düzenlenen Uluslararası bienallerde Türkiye’yi temsil eden takımda yer aldı. Türkiye’de 17 kişisel sergi açtı. Belçika’da ve Vietnam’da kişisel sergiler açtı. “Türk Fotoğrafçılar Kütüphanesi-29” ve “ Fotoğrafın Kırk Yıllık Yolcusuyla Bir Günlük Yolculuk” isimli iki fotoğraf albümü/ kitabı çıkardı. Pek çok sinema filmi projesinde Set fotoğrafçılığı, görüntü yönetmenliği ve yardımcı yönetmen olarak çalıştı. “Boşluk” ve “ Öç” isimli iki kısa film çekti. “Mesih’in Geçişi” “Beş Benzemez” “control+Z” adlı kısa filmlerde görüntü yönetmenliği yaptı 12. ve 13. Altınkoza Film Festivalinde Adana Sanat Konseyi Temsilcisi olarak Halk jürisinde görev aldı. Halen Görsel okuryazarlık, Temel fotoğraf eğitimi, Fotoğrafta Anlam Yaratma ve Göstergebilim, Sinema da Anlatım Teknikleri ve Film Çözümleme teknikleri konusunda dersler vermektedir .