Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit, AFAD’ın (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) davetlisi olarak 12 Kasım 2016 Cumartesi akşamı Kasım Gülek Fotoğraf Sanat Galerisi’nde AFAD üyeleri ile biraraya geldi.

Gökyiğit, gecede ilk olarak 23-28 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 10x10 temalı kişisel fotoğraf sergisi sunumunu izleyicilerle paylaştı. Daha sonra, FODER’in belgesel fotoğrafçılık eğitimi kapsamında gerçekleştirdiği “Lapta’da Huzur” temalı sergi sunumunu paylaşan Gökyiğit, son olarak da Lefkoşa Uluslararası Havaalanı sunumunun gösterimini yaptı. 2013 ve 2015 yıllarında FODER’in Birleşmiş Milletler kontrolündeki Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’na düzenlediği fotoğraf çekim gezilerinde Gökyiğit’in çektiği fotoğraflardan oluşan sunum, AFAD üyeleri tarafından çok farklı bulundu ve havaalanı fotoğraflarını ilk kez izledikleri için kendilerini şanslı hissettiklerini belirttiler. “Kıbrıs’ta zamanın durduğu yer” olarak nitelendirdiği Lefkoşa Uluslararası Havaalanı’na yapılan fotoğraf çekim gezileri ile ilgili bilgi veren Gökyiğit, daha farklı fotoğraflar çekebilmek için tekrar havaalanına gitmek istediğini belirtti.

Her üç sunumu ile ilgili soruları cevaplayan Gökyiğit, kişisel fotoğraf çalışmaları ve FODER ile ilgili bilgileri katılımcılarla paylaştı. AFAD’da fotoğrafseverlerle biraraya gelmenin kendisini onurlandırdığını belirten Gökyiğit, kişisel sunumlarının yanında, FODER’in Lapta’da Huzur sunumunun beğenilmesini ve yaşanan belgesel eğitim sürecinin AFAD üyeleri tarafından çok farklı duygularla değerlendirilip tebrik edilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi. Huzurevinde yaşayan yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin yaşamları hakkında toplumda farkındalık yaratmak, yaşamlarını belgeleyerek huzurevindeki yaşam hakkında toplumu ve gelecek kuşakları bilgilendirmek ve var olan bilinirliği arttırmak amacı ile gerçekleştirilen Lapta’da Huzur sergisi, açıldığı 21 Mart 2016 tarihinde çok ilgi görmüş ve basının ilgi odağı olmuştu.

FODER’in Kuzey Kıbrıs’ta hep ilklere imza atan bir dernek olduğunu ve ilerde AFAD’ı Kuzey Kıbrıs’ta ağırlamaktan büyük keyif alacaklarını belirten Gökyiğit, Adana bölgesinin fotoğraf açısından çok zengin olduğunu ve farklı dönemlerde tekrar Adana’ya gelmek istediğini sözlerine ekledi. Sunum ve söyleşi sonrası AFAD Başkanı Tahsin Sezer, Mehmet Gökyiğit’e teşekkür belgesi takdim etti.