Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (DAÜ-KAM) tarafından düzenlenen “8. İz Bırakmış Kıbrıslı Türkler Sempozyumu ve Fotoğraf Sergisi”, 25 Kasım Cuma günü Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Kıbrıs Türk fotoğrafının duayenleri Foto Deanna, Foto Kervan, Foto Atlas, Foto Ümit ve Foto Şık ile ilgili sempozyum sunumları gün boyu sürerken, tümü de hayatta olan ve etkinliğe katılan duayen fotoğrafçılar (Faik Atlas, Zeki Kervan, Mehmet Şık, Ümit Ali Esinler ve Mustafa Salih Okay), yıllar sonra biraraya gelmenin mutluluğunu yaşadılar.

Fotoğrafın ustaları, gün boyu fotoğraf gönüllüleri ile hatıra fotoğrafı çekip; Kadir Kaba, Ayşe Gökyiğit, Fevzi Kasap-Çağlayan Dursun, Ulvi Keser-Kübra Müezzinoğlu, Buket Özatay, Zehra Şonya, Ceyhan Özyıldız ve Hüseyin Kaba tarafından gerçekleştirilen, hayatlarının ve fotoğraf geçmişlerinin anlatıldığı sunumları büyük bir ilgi ile izlediler.

Yıllarca Kıbrıs Türk fotoğrafının gelişmesi için çaba gösteren, fotoğrafçılar yetiştiren, çalışmalarını binbir güçlükle sürdüren ve ailelerimizden birilerini fotoğraflayan bu usta fotoğrafçılar artık emekliliklerinin tadını çıkarıyorlar.

FODER Üyeleri Cemal Okur, Ayşe Gökyiğit, Gülnur Tokay, Çiğeltem Yıldırım Arifoğlu, Leman Arıkbuka, Ayfer Arslan Özdiken ve Mehmet Gökyiğit, proje kapsamında usta fotoğrafçıların portre fotoğraflarını çekerek, projeye katkı sağladılar. Aynı zamanda, çekmiş oldukları fotoğraflar, sergi salonunda sunum olarak izleyicilerin beğenisine sunuldu. Yakın bir tarihte baskısı yapılacak kitapta da çekmiş oldukları duayen fotoğrafçıların portre fotoğraflar yer alacaktır.