Telsim ile FODER işbirliğiyle düzenlenen “Fotoğraflarla Benim Kıbrısım: Kıbrıs’ta Su ve Yaşam” Instagram Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni ve sergi açılışı, 6 Aralık 2016 Salı akşamı İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda gerçekleşti. Açılışa, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı  Dr. Faiz Sucuoğlu, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, FODER Başkanı Mehmet Gökyiğit ve Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar katıldı. Dijital ortamda gerçekleşen sergiye, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

128 yarışmacının 497 fotoğrafla Instagram üzerinden katıldığı yarışmada 367 fotoğraf şartnameye uygun bulunarak değerlendirmeye alındı. Yarışmada Başarı, Telsim Özel ve Mansiyon olmak üzere 3 ayrı dalda ödüllendirme yapıldı.

 

Başarı Ödülü: 1’inci Kenan Hürdeniz, 2’nci Hasan Bağlar, 3’üncü Halil Olgu.
Telsim Özel Ödülü: Süleyman Tarık Sakallı.
Mansiyon Ödülleri: Erkan Çelikeri, Evrim Benzetsel, Kenan Hürdeniz.

 

Açılışta konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, fotoğraf severlerin arasında bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. Kıbrıs’ın en öncelikli çözüme ulaşması gereken sorunlarından olan suyun, gündeme getirilerek fotoğraflarla anlatılıyor olmasını çok manidar bulduğunu söyleyen Çavuşoğlu, serginin dijital ortamda farklı bir sanatsal perspektifle sunuluyor olmasından gurur duyduklarını dile getirdi. Çavuşoğlu, kazananları ve yarışmaya katılan herkesi tebrik etti.

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu yaptığı konuşmada, su gibi hayatın en önemli yaşam maddelerinden birisinin, fotoğraflarla anlatılır olmasını çok önemsediklerini söyledi. Kıbrıs’ı farklı temalarla fotoğraflarla anlatılmasını sağlayan ve bu yılki konusunun su olan Instagram Yarışması’nı düzenleyen Telsim ve FODER’e teşekkürlerini ileten Sucuoğlu, farklı fotoğraflar ile yarışmaya katılan finalistlere tebriklerini iletti.

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp yaptığı konuşmada, dijital sergiye ev sahipliği yapıyor olmaktan çok mutlu olduklarını dile getirdi. Kıbrıs’ı anlatmanın en güzel yollarından birinin fotoğraf sanatı olduğunu söyleyen Tunçalp, Kültür Dairesi olarak her zaman, fotoğrafları halkla buluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, beş yıldır FODER ile birlikte düzenledikleri  “Fotoğraflarla Benim Kıbrısım” temalı  fotoğraf yarışmalarının, bu yılki konusunun su olduğunu söyledi. Tanpınar sözlerine şu şekilde devam etti: “Amacımız iklim değişiklikleri, kuraklık, nüfus artışı gibi faklı nedenlerle Kıbrıs’ta azalan su kaynaklarını ve suyun hayatımızdaki önemine ilişkin farkındalık  yaratmaktır. Bir teknoloji şirketi olarak sergimizde bu yıl da sanatla teknolojiyi buluşturmak istedik”

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit yaptığı konuşmada, beş yıldır Telsim’le birlikte her yıl farklı bir konu ile Fotoğraflarla Benim Kıbrısım teması altında yarışmayı düzenlemiş olmaktan çok mutlu olduklarını söyledi. Yarışmanın konusunun, dünyanın her yerinde yaşanan su sıkıntısına dikkat çekmek ve duyarlılık artırmak için seçtiklerini dile getiren Gökyiğit, yarışmaya katılan fotoğraf severleri tebrik etti. Yarışmaya olan ilginin her yıl katlanarak arttığını söyleyen Gökyiğit, fotoğraf sanatının dile gelmemiş sözlerin anlatılması konusunda önemli bir araç olduğunu vurguladı.  Telsim ile geçen yıl olduğu gibi sergiyi “dijital ortamda” sanatseverlere sunmaktan ve 5 yılın tüm kazanan fotoğraflarını sergilemekten büyük keyif aldıklarını belirten Gökyiğit, gelecek yıl da farklı bir konsept ile sanatseverlerin huzurlarına geleceklerini sözlerine ekledi.

Yarışmada sergileme alan isimler şu şekildedir: Abdallah Tolba, Bilgen Turgut, Çağatay Kenarlı, Doğay Erçağ, Emre Aydıneri, Erim Tandoğdu, Erkan Çelikeri, Evrim Benzetsel, Fatma Arkoy, Fatma Arca, Fergün Ulual, Gülcan Arkoy, Hakan Doğahan, Halil Olgu, Hasan Bağlar, Hatice Gezer, Hüseyin Çekirdek, İbrahim Alkan, Kenan Hürdeniz, İsmail Özyol, Kemal Koday, Kornelia Poggel-Sonsal, Meltem Çelikeri, Yıltan Taşçı, Osman Esgici, Saydam Soy, Sertaç Nurtan, Sertel Tanta, Seval Polat, Süleyman A. Kaplan.

 

 


1.lik Ödülü- Kenan Hürdeniz     /     2.lik Ödülü - Hasan Bağlar

3.luk Ödülü - Halil Olgu     /     Mansiyon - Evrim Benzetsel

Mansiyon - Kenan Hürdeniz     /     Mansiyon - Erkan Çelikeri

Sergileme  - Sertaç Nurtan     /     Sergileme - Süleyman Kaplan

Sergileme - İsmail Özyol

Telsim Özel Ödülü - Eyman Tarık Sakalli