XXVI. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi , 5 Ocak 2017 Perşembe akşamı İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu.  Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, UBP Milletvekili Ersin Tatar, Sivil Savunma Teşkilat Başkanı Erdoğan Çelebi ve Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp’in da katıldığı gecede yarışmada başarılı olanlara ödülleri verildi.

Gecede konuşan Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp her geçen yıl yarışmaya katılımın arttığını kaydetti.

Kültür Dairesi olarak fotoğraf sanatına destek vermeyi görev bildiklerini anlatan Tunçalp, Daire’nin kapılarının tüm sanatçılara açık olduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova da gecede yaptığı konuşmada, yarışmanın Kıbrıs Türk fotoğraf sanatçılarının çalışmalarını desteklemek, sanat ortamına canlılık kazandırmak ve fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla düzenlendiğine işaret etti.

“Pek çok Kıbrıslı Türk fotoğrafçının yurt dışında katıldığı yarışmalarda ödüllere layık görülmesi ve bu sayede KKTC ismini başarı ile tanıtması bizleri gururlandırmaktadır” diyen Berova, bu yılki yarışmaya 58 fotoğrafçının üç farklı kategoride 756 eserle katıldığını kaydetti.

“Fotoğrafçılık ilk bakışta herkesin yapabileceği bir dal olarak görülebilir ancak iyi çalışmalar, yetenekli kişiler tarafından üretilebilir” diyen Berova, sergilenen çalışmaların hepsinin ödüle layık olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

Bu yıl üç kategori yanında Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ile Kültür Dairesi Özel Ödülü de verildiğine işaret eden Berova, “Bizleri bu önemli sanatla tanıştıran ve ilgimizin artmasına vesile olan Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı saygı sevgi ve rahmetle anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından dereceye girenlere ödülleri verildi.

Fotoğraf Sanatçıları Doç. Ozan Bilgiseren, Serkan Turaç ve Ahmet Bozkurt’un jüri üyesi olarak görev aldığı yarışmanın sonuçları 5 Aralık 2016’da açıklanmıştı.

Yarışmanın Siyah-beyaz Serbest kategorisinde Kenan Hürdeniz Başarı Ödülü’nü, Laden Uyguroğlu ise Mansiyon Ödülü’nü aldı.

Renkli serbest kategorisinde ise Başarı Ödülü’ne Altuğ Galip ve Mansiyon Ödülü’ne de Kenan Hürdeniz layık görüldü.

Yarışmanın “Bizi Gülümseten Anlar” kategorisindeki Başarı Ödülü’nü Mehmet Gökyiğit, Mansiyon Ödülü’nü ise Altuğ Galip aldı.

“Rauf Raif Denktaş Özel Ödülü’nü Nedim Enginsoy alırken, “Kültür Dairesi Özel Ödülü’ne Saydam Soy, “En Fazla Eseri Sergilenmeye Değer Bulunan Katılımcı Ödülü’ne Mehmet Gökyiğit, Jüri Özel Ödülü’ne ise Kenan Hürdeniz layık görüldü.

13 Ocak’a kadar gezilebilecek olan sergide 33 katılımcının toplam 74 eseri yer alıyor.


Altuğ Galip/misty lake          Kenan Hürdeniz/Hamnoy view

Kenan Hürdeniz/details of winter               Laden Uyguroğlu/thoughts

Mehmet Gökyiğit/gençlik kulübü           Altuğ Galip/coffee break

Nedim Enginsoy/still humanity          Saydam Soy/birds eye view

 

Kenan Hürdeniz/birleşik Kıbrıs