Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği FODER, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP)’na 2176 numaralı yerel üye (ILFIAP) olarak kabul edildi.

Fotoğraf sanatını ileriye götürmek amacı ile kurulan FIAP’ın, her  kıtada 85'in üzerinde ulusal federasyon üyesi bulunmakta ve bir milyonun üzerinde fotoğrafçı için etkinlikler düzenlemektedir. FIAP ve UNESCO arasında imzalanan antlaşma çerçevesinde UNESCO tarafından tanınmakta ve kişiler arasında dostluk ve güveni artırarak dünyada barışını güçlendirmeyi hedeflemektedir. FIAP'a doğrudan bağlı olan dernekler, ILFIAP olarak adlandırılmaktadır. Kısa bir süre önce Federasyona üyelik başvurusu gerçekleştiren FODER’e erken olarak olumlu yanıt gelmesi, FODER Camiası tarafından memnuniyetle karşılandı.

Ülkemiz Fotoğraf Sanatı’na olan katkıları yıllardır devam eden FODER’e, ILFIAP ünvanı almak, haklı gurur duymanın yanında, sanatsal çalışmalarına artarak devam edilmesi yönünde iyi bir motivasyon teşkil etmiştir. Ayrıca, FODER Üyeleri bundan sonraki süreçte FIAP unvan başvurularını doğrudan yapabileceklerdir.

ILFIAP Üyelik başvurusu kabul edilen FODER, tüm yazışma, yayın ve web sayfasında FIAP logosunu kullanma hakkı yanında, FIAP Dünya Kupalarına katılabilme ve topladıkları puanlarla CAFIAP veya CEFIAP unvanlarına sahip olabilme şansını da kazanmış oldular.