Her hafta Perşembe akşamları Dernek binasında farklı etkinlikler düzenleyen FODER, 26 Ocak 2017 Perşembe akşamı da Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği görevlisi Tracy Hightower’i konuk etti. 2009 yılından beri  Amerika Birleşik Devletleri, Federal Yürütme Departmanı’nda ofis müdürü olarak çalışan Hightower, Amerikalı ünlü fotoğrafçı Ansel Adams’ın ve yıllarca kendi çektiği fotoğrafları derleme ve karşılaştırma şeklinde FODER Üyeleri ile paylaştı.

Tam bir doğa tutkunu olan Hightower, süreç içerisinde Venezuela, Hong Kong, Pakistan ve Kıbrıs’ta görev yapmıştır. Üniversite eğitimini Kalifornia’daki Santa Barbara Üniversitesi’nin” Siyasi Bilimler” Fakültesi’nde tamamlamış, master derecesini ise Hong Kong Üniversitesi’nde, “ Uluslararası Siyasi İlişkiler” konusunda almıştır.

Tracy Hightower, dağcılık, yüzme, bisiklet sporuyla ve astronomi bilim dalı ile uğraşmaktan zevk almakta; küçük yaşlardan beri doğa koruma ve fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir.

Doğanın güzelliklerinden aldığı ilhamla, kendi kendini yetiştiren amatör bir gezi fotoğrafçısı olan Hightower, geceye katılan FODER Üyeleri ile tanışma ve yakın diyalog fırsatı bulduğu için çok memnun olduğunu; Dernek ile ilgili kendisine aktarılan bilgilerden çok etkilendiğini ve Kıbrıs’ın fotoğraf açısından çok zengin bir ülke olduğunu belirtti. Gece boyunca FODER Üyelerinin interaktif bir şekilde sunumu ile ilgili düşüncelerini belirtmelerinin ve sunumuna katkı koymalarının amatör bir fotoğrafçı olarak kendisini gururlandırdığını, ileriki bir tarihte de FODER’in düzenleyeceği fotoğraf çekim gezilerine katılmak istediğini belirtti.

Kendisi açısından fotoğrafta esas unsurun kompozisyon ve ışık olduğuna vurgu yapan Hightower, kendisine sunulan FODER sergi kataloklarını en kısa zamanda inceleyip, görüşlerini paylaşacağını vurguladı.