Dernek Üyelerimizin her yıl büyük ilgi gösterdiği ve yoğun katılımın yaşandığı geleneksel Limasol Karnavalı, bu yıl 26 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşti.

Kortej alanını dolduran ve çok farklı görünümlere sahip olan katılımcıları fotoğraflamak için büyük çaba gösteren Üyelerimiz, kortejin yürüyüşe geçmesi ile birlikte, bu kez grupların geçişini izlemenin keyfini çıkardılar.

Birbirinden farklı kostümler ve renkli şovlara ev sahipliği yapan Limasol’daki karnaval yürüyüşüne, çok farklı kostümler giymiş olan fotoğrafçıların olduğunu da gözlemledik.

Karnavalın kapanışına binlerce kişi katılırken, katılımcılar Limasol Makariou III Caddesi boyunca ilerleyerek renkli görüntüler oluşturdular. Cadde boyunca ilerleyen insan seli, en sonunda Limasol sahil yoluna inerek büyük partiye katıldılar.

20 Şubat’ta başlayan festival, her yıl Ortodoks Orucu’ndan 10, Ortodoks Ester’inden ise 50 gün önce başlıyor ve 10 gün sürüyor. 10 günlük festivalin ikinci pazar günü, festivalin hem kapanışı hem de en coşkulu günü olarak kutlanıyor.

Festival boyunca birçok etkinliğin düzenlendiği, konserlerin verildiği Limasol şehri bu yıl yerel katılımcıların yanı sıra binlerce turistin de ilgi odağı oldu.

Festivalin ilk haftasına ‘Kreatini’ yani ‘Et günü’ deniliyor. Buna göre, ilk hafta içinde, perşembe gününden itibaren 50 gün boyunca Ester gününe kadar et ürünleri tüketilmiyor.

Ortodoks inanışına göre ikinci haftaya ise ‘Peynir haftası’ anlamına gelen ‘Tyrini’ deniliyor. Buna göre, Ortodokslar bu günden sonra Ester’e kadar hiçbir hayvan ürünü; peynir, hellim vs. gibi şeyleri de tüketmiyorlar.