T.C.Orman Genel Müdürlüğü,KKTC Orman Dairesi Müdürlüğü,Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası ve Öz Orman İş Sendikası'nın katkılarıyle düzenlenen "Dört Mevsim KKTC Ormanları" adlı fotoğraf yarışması sergi açılışı ve ödül töreni, 25 Nisan 2017 Salı günü  İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

TC Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’in de katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreni ve sergi açılışına KKTC Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve TC’den yetkililer de katıldı.

TC ve KKTC hükümetleri arasında imzalanan “Ormancılık Alanında Yardım ve İşbirliği Protokolü” kapsamında gerçekleştirilen yarışmaya 200 eser katıldı.

Yarışmada, Hüseyin Çekirdek Birinci, Mehmetali Karahasan İkinci, Esat Sungur Üçüncü olurken, Hüseyin Kocaismal, Saydam Soy, Tevfik Ulual Mansiyon, Mehmet Gökyiğit ile Sezal Acaroğlu Karahasan da Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Yedi Ödülün yanında 31 fotoğraf da sergilemeye layık görülürken, FODER Üyeleri yarışmada büyük bir başarı göstererek, 4 Ödülün ve 7  sergilemenin sahibi oldular. Hüseyin Çekirdek, Hüseyin Kocaismail, Tevfik Ulual ve Mehmet Gökyiğit’in Ödül kazandığı yarışmada; Ayşe Kocaismail, Ayşe Gökyiğit, Kemal Atay, Korman Kocaismail, Hüseyin Çekirdek, Hüseyin Kocaismail ve Mehmet Gökyiğit de sergileme alan FODER Üyeleri oldular.

Törenin açılış konuşmasını yapan Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat, sürdürülebilir orman anlayışı için farkındalığın arttırılmasının önemine işaret etti.

Toplumda farkındalık yaratılabilmesi adına bu tür etkinlikler düzenlemeye devam edeceklerini söyleyen Fırat, amaçlarının orman sevgisi aşılmak olduğunu söyledi.

Yarışmaya yaklaşık 200 fotoğrafın katıldığını belirten Fırat, “Ormanları sevip koruyalım, onlar bizim mirasımız” dedi.

TC Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez de, ormanların önemine işaret ederek, KKTC ormanları için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Ormanların tüm dünyanın akciğeri konumunda olduğuna işaret eden Üzmez, konu orman olduğunda, artık tüm dünyanın söz sahibi olduğunu kaydetti.

Üzmez, iklimle mücadele için ormanların önemine de değinerek, ormanlara sahip çıkılması, ormanların varlığını sürdürmesinin ana hedefleri olduğunu sözlerine ekledi.


 

Hüseyin Çekirdek - Birincilik Ödülü                  Hüseyin Kocaismail - Mansiyon

 

Tevfik Ulual - Mansiyon                                 Mehmet Gökyiğit - Jüri Özel Ödülü

Ayşe Gökyiğit - sergileme                        Ayşe Kocaismail - sergileme

Hüseyin Çekirdek - sergileme                     Hüseyin Kocaismail - sergileme

Kemal Atay - sergileme                              Korman Kocaismail - sergileme

Mehmet Gökyiğit - sergileme