Yaşamını Eskişehir’de sürdüren fotoğraf sanatçısı Yasemen Solakoğlu, 4 Mayıs 2017 Perşembe akşamı Dernek binmamızda sunum ve fotoğraf söyleşisi gerçekleştirdi.

Gazi Üniversitesi Kimya Bölümü mezunu Emekli kimya öğretmeni olan Solakoğlu, fotoğrafa duyduğu ilginin eğitimle bütünleşmesi gereğine inanarak Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünden başarı ile mezun oldu. Sonbaharda Kapadokya adlı bir kişisel fotoğraf sergisi bulunan ve çok sayıda karma fotoğraf sergisinde de yer alan sanatçı, farklı zamanlarda  Türkiye’nin çeşitli illerindeki fotoğraf derneklerinde Hindistan Altın Üçgen, Benim Güzel Memleketim, Nepal Namaste ve Coğrafya Kaderdir başlıklı gösteriler gerçekleştirdi. Sanat Derneği tarafından verilen 2013 yılı fotoğraf sanatçısı ödülü sahibi Solakoğlu, hem gezdiği ülkelerle ilgili gözlemlerini üyelerimizle paylaştı, hem de birbirinde güzel Küba, Katmandu, Phokara sunumlarının gösterisini gerçekleştirdi.

 

Yasemen Solakoğlu, Fotoğraf sanatı ile yakından ilgilenmeye başladığı son beş yıldır hayata bakış açısının değiştiğini; dünyadaki olayları yorumlamasının ve doğanın gizemlerini görmesinin kendisini farklılaştığına inanıyor. Çeşitli ülkeleri gezmek, kültürlerini, tarihlerini anlamak, coğrafyaları hakkında fikir sahibi olmak sanatçının en büyük tutkusudur. Özellikle son yıllarda bu bilgileri de fotoğrafları ile belgesel hale getirmek yaşamında önemli bir yer almaya başladı.

Bizler de FODER olarak, Derneğimizde böylesine çok yönlü bir sanatçı ağırlamaktan büyük keyif aldık. Sanatçımıza, daha nice farklı ülkelere seyahat etmesini ve güzel sunumlar paylaşmaya devam etmesini diliyoruz.