Telsim ve Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) işbirliğinde düzenlenen “Çocuk Gözüyle Kıbrıs’ta Su ve Yaşam” temalı fotoğraf yarışmasının sergi açılışı ve ödül töreni, 13 Haziran 2017 Salı günü İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda gerçekleşti. Sergiye, yarışmaya katılan çocuklar ve aileleri dışında birçok sanatsever de ilgi gösterdi.

Yarışmaya katılan her çocuk en az bir eseriyle sergileme alırken, 8 çocuk da çektikleri fotoğraflarla ödüle layık görüldü. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sergilenen fotoğrafların satışından elde edilen gelir, bir merkeze bağışlanıyor. Bu yıl ALGIM Özel Eğitim Merkezi’ne bağışlanacak olan fotoğraflar 50 TL’ye satışa sunuldu. 

FODER ile birlikte dördüncü kez, “Çocuk Gözüyle” fotoğraf yarışmalarını düzenliyor olmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade eden Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, FODER ile işbirliğine devam edeceklerini söyledi. Sanatı seven çocukların ileride iyi insanlar olacaklarını söyleyen Tanpınar, bu yarışmanın büyük bir adım olduğunu belitti. Tanpınar, yarışmaya katılan çocuklara ve ailelerine teşekkürlerini iletti.

FODER Başkanı Mehmet Gökyiğit, konuşmasında, bu yıl “Çocuk Gözüyle Su ve Yaşam” temalı fotoğraf yarışmasını düzenlerken, iklim değişiklikleri, kuraklık, nüfus artışı gibi farklı nedenlerle Kıbrıs’ta azalan su kaynaklarını ve suyun önemine ilişkin farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi. Gökyiğit, yarışmaya katkı koyan jüri üyelerine ve çocuklara teşekkürlerini iletti.

Jüri adına açıklama yapan Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, Telsim ve FODER ile çocuklar ile ilgili konularda bir aray gelmekten dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek, çocuklarını sanata yönlendiren ailelere çağrıda bulundu. Çocukların akademik başarılarını, sadece fen alanlarında değil, sanat alanında yönelendirme ve desteklemenin önemini vurgulayan Başel, estetik algılarının gelişen çocukların ileride daha güzel bir çevrenin oluşmasını sağlayacağını belirtti.

Yarışma, İlkokul ve Ortaokul olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleşti. Yarışmaya 61 ilkokul öğrencisi 204 fotoğrafla, 21 ortaokul öğrencisi ise 80 fotoğrafla katıldı. Jüride, fotoğraf sanatçısı Reşat Maner, Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, FODER Yönetim Kurulu Üyesi Sunalp Çelebi ve Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar yer aldı.

Dereceye giren isimler ise şu şekilde:

İlkokul Kategorisi:

Birincisi Eylül Osmancıkoğlu – “Sudaki Yansımamız” isimli fotoğrafıyla

İkincisi Ertuğrul Asilkent – “Balıklar” isimli fotoğrafıyla

Üçüncüsü Erem Cem – “Windmill” isimli fotoğrafıyla

Telsim Özel Ödülü: Emin Özkılıç – “3” isimli fotoğrafıyla

Ortaokul Kategorisi:

Birincisi  Berk Gözütok – “Kurbağa” isimli fotoğrafıyla

İkincisi Gülin Erbilen – “3” isimli fotoğrafıyla –

Üçüncüsü Nurettin Karayeğen – “Sisli” isimli fotoğrafıyla

Telsim Özel Ödülü: Sadi Çağataylı – “Kemerler” isimli fotoğrafıyla

Yarışmanın Birincilerine HTC 820 cep telefonu, İkincilerine Vodafone Mini Tab 7 tablet ve Üçüncülerine Powerbank hediye edildi. Her kategoride verilen Telsim Özel Ödülü ise Vodafone Smart 7 cep telefonu armağan edildi .Ödüllerin yanı sıra, sergilemeye hak kazanan tüm öğrencilere, FODER tarafından Ekim ayında ücretsiz dört haftalık “Temel Fotoğrafçılık Eğitimi” verilecek.

Çocuk Gözüyle Kıbrıs’ta Su ve Yaşam Fotoğraf Sergisi, 18 Haziran’a kadar İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda, 20-25 Haziran tarihleri arasında da City Mall Mağusa’da ziyaret edilebilecek.