FODER bu kez bir Japon Fotoğraf Sanatçısını misafir etti.

Bir fotoğraf projesi çerçevesinde Kıbrıs’ta bulunan Japon Fotoğraf Sanatçısı Masahiro Usami, 5 Ekim 2017 Perşembe akşamı FODER Binasında fotoğraf sunumu ve söyleşisi gerçekleştirdi.

Uzun yıllardan beridir “Manda-la” temalı fotoğraf projesi için farklı çalışmalara imza atan Usami, film setini andıran çekimlerinde, obje ve figürleri fotoğraflarında kullanarak özellikle sosyal ve kültürel projeler üretiyor. Afet ve yıkım olan bölgeleri de ziyaret eden Usami, bölgelerdeki insanları projelerine katıp çok zengin ve vurgulayıcı fotoğraflar üretiyor.

Çalışmalarında önce sketch olarak taslak çizimler yapan Usami, daha sonra çizimlerin içini dolduracak şekilde insan ve objeler yerleştirerek, hiçbir  photoshop veya kolaj yöntemi kullanmadan fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyor. Uzun ve zahmetli bir çalışma sonucu genellikle toplumsal sorun ve yıkımları da fotoğraflamaya çalışıyor.

Bazı projelerinin tamamlanmasının yıllar sürdüğünü belirten Usami, Kıbrıs konusunu da fotoğraflamaya yönelik çalışmalar sürdürmektedir.

Sanatçının çalışmalarını

http://www.usamimasahiro.com/selectedworks

web sayfasından takip edebilirsiniz.