Telsim ve Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) işbirliğiyle 5 yıldır düzenlenen “Çocuk Gözüyle” fotoğraf yarışması, bu yıl, “Kıbrıs’ta Meslekler” temasıyla düzenleniyor.

Yarışma için Telsim ve FODER arasında protokol imzalandı.Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, konuyla ilgili açıklamasında, yarışmaya katılacak ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin ilgi duyduğu meslekleri, çekecekleri fotoğraflarla görebilme şansını yakalayabileceklerini belirtti.

FODER Başkanı Mehmet Gökyiğit de, Kıbrıs Türk fotoğraf sanatını daha da ileriye taşımak adına Telsim ve FODER işbirliğinde 5 yıldır önemli çalışmalara ve yarışmalara imza attıklarını ifade etti.

Geçen yıllarda olduğu gibi yarışmayı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik yaptıklarını söyleyen Gökyiğit, yarışmaya en az iki en fazla dört fotoğrafla katılım olabileceğini belirtti. Gökyiğit, yarışmaya katılan çocuklara FODER tarafından ücretsiz fotoğraf eğitiminin verileceğini de ekledi.

Yarışmaya bu yıl da online başvuru ile katılım sağlanacak

Başvurular, http://www.kktctelsim.com/kss sayfasından 23 Mart 2018 tarihinden 4 Mayıs 2018 tarihine kadar yapılabilecek.

Yarışma şartnamesi aşağıdaki gibidir:


 

TELSİM – FODER

Çocuk Gözüyle Kıbrıs’ta Meslekler

FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1. AMAÇ:

Telsim ve FODER işbirliğinde düzenlenen fotoğraf yarışmalarının amacı; Kıbrıs Türk fotoğraf sanatının yaygınlaşmasını ve gelişmesini sağlamak, çocukların fotoğraf çalışmalarını desteklemek ve çocukların gözüyle meslekleri daha yakından tanımak ve onlara tanıtmak. Günümüzde azalan meslek gruplarının önemine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmaktır.

2. KONU: “Çocuk Gözüyle Kıbrıs’ta Meslekler”. Fotoğraf makinesi veya cep telefonu ilefarklı fotoğraf teknikleri kullanılmak suretiyle; günümüzde kaybolan veya kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin  çocuklar tarafından keşfedilmesinin ve fotoğrafa yansıtılmasının yanısıra, günümüzdeki meslekleri çocukların objektifiyle yeniden yorumlamak ve sanatseverlerle buluşturmak hedefleniyor.

3. SERGİ TARİHİ:  Mayıs 2018

4. KATILIM KOŞULLARI:

a)     Yarışmaya ilkokul ve ortaokul öğrencileri katılabilir. Değerlendirme ayrı ayrı olacaktır.

b)   Yarışmaya gönderilecek eserler siyah-beyaz veya renkli olabilir.

c)    Yurt içinde düzenlenmiş sergilerde daha önce ödül veya sergileme alan fotoğraflar bu etkinliğe gönderilemez.

d)   Katılımcılar yarışmaya en az 2 (iki) en çok 4 (dört) eser gönderebilirler. Daha az veya daha çok fotoğraf gönderen katılımcılar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

e)    Sergiye başvuran her katılımcı, başvurusunu 23 Mart 2018 tarihinden itibaren www.kktctelsim.com/kss adresinden online olarak yapabilecektir. Yarışmaya katılacak fotoğraflar, sRGB modunda digital olarak jpeg formatında, kısa kenarı en az 3000 pixel (25 cm) ve 300 dpi olarak yüklenmelidir.

f)     Yarışamaya gönderilen fotoğraflar, montajlanma yolu ile oluşturulmuş ya da orjinal özelliğini bozacak herhangi bir öğenin eklenmiş veya var olan bir öğenin çıkartılmış olması durumunda eserler yarışma dışı bırakılırlar.

g)   Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda orjinal özelliğini bozmayacak kadrajlamalar, kontrast, aydınlık ve renk ayarları kabul edilecektir. 

  1. Yarışmaya gönderilecek eserlerin herhangi bir yerinde katılımcının kimliğini belirten herhangi bir yazı ve/veya işaret bulunmamalıdır. Her fotoğrafa 7 (yedi) rakamdan oluşan bir rumuz ve eserin ismi yazılmalıdır,

(örnek: 2345617_Marangoz). Katılımcılar her fotoğraf için tek bir rumuz kullanmalıdır. Rumuz olarak doğum tarihi ve cep telefonu numarası kullanılamaz.

  1. Online başvuruda tüm boşluklar doldurulmalıdır.

j)  Ödüle değer görülen eserleri, TELSİM, eser sahibinin ismini belirtmek kaydı ile kullanmakta özgürdür.

k) Yarışma şartnamesi, www.kktctelsim.com veya www.kktcfoder.com adreslerinden temin edilebilir.

l) Katılımcılar düzenlenecek yarışmada Telsim ve Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği arasındaki protokol ve şartnamedeki kuralların geçerli olacağının kabul edildiğini, bu protokolun ayrılmaz bir parçası olduğunu, katılımcıların yarışmaya katıldığı tüm fotoğraflarla ilgili fikri ve sinai haklarını, sanatsal haklarını, telif haklarını Telsim`e devrettiklerini, yarışmaya katılacak eserleri Telsim`in dilediği yerde kullanma, görsel olarak yayınlama, hediye etme, satışını yapma, satışından elde edilen gelirleri bağışlama, hibe etme, herhangi bir bir 3.kişiye hibe etme, kullanımına bırakma, görsel kullanımına sağlamak ve her türlü kullanım ve mülkiyet hakkının sahibi olarak dilediği şekilde davranma hakkına haiz olduğunu ve bu nedenle ve yarışmaya katılmış olması ve/veya katılmış olduğu eserle ilgili yukarıda şekilde hareket edilmesi veya eylemde bulunulması nedeniyle herhangi bir talepte bulunmayacağını kabul ederler.

5. SON KATILIM TARİHİ: 

Katılımcılar, yarışmaya sunacakları fotoğrafları online olarak belirtilen adrese en geç 04 Mayıs 2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) yapmalıdırlar.

6. SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ: 

Daha sonra açıklanacaktır.

7. DEĞERLENDİRME VE ÖDÜL:

a)    Etkinliğe gönderilecek eserler, seçici kurulun saptayacağı yöntem ile   

          değerlendirilecektir.

b)   Seçici Kurul üyeleri tarafından sergilenmeye değer bulunan eserler içerisinden her kategori için üç (3) eser ilk üç olarak değerlendirilir.

c)    Seçici Kurul ayrıca bir eseri de “Telsim Özel Ödülü”ne layık görür.

d)   Seçici Kurul değerlendirme sonucunu iki nüshadan oluşan “Değerlendirme Tutanağı” ile saptar. Bu tutanak seçici kurul üyelerince imzalanır. 

8. ÖDÜLLER:

İlkokul ve Ortaokul Kategorisi için

Birincilere:    Vodafone Smart 7 Cep telefonu

İkincilere:     Alcatel Pixi Tablet

Üçüncülere: Power Bank

TELSİM_ÖZEL ÖDÜLÜ

Samgung Galaxy Camera

Yarışma sonuçlarına göre fortoğrafları sergilenmeye layık görünen çocuklarımıza FODER tarafından ücretsiz üç haftalık (2 şer saatlik 3 ders olarak) “Temel Fotoğrafçılık Eğitimi” verilecektir.