Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği’nin Kültür Dairesi katkıları ile gerçekleştirdiği “Kızılötesi – İnfrared Fotoğraf Çekim Teknikleri Eğitimi” sona erdi.

Burak Şenbak’ın eğitmenliğinde, 2-7 Kasım 2017 tarihleri arasında yoğun bir program geçiren FODER Üyeleri, ilk kez uygulama fırsatı buldukları Kızılötesi fotoğraf çekim teknikleri ile farklı bir deneyim yaşadılar.

2 Kasım 2017 Perşembe akşamı Dernek binasında, tüm sanatseverlere açık olarak düzenlenen sunum ve söyleşide, Burak Şenbak, 9. Sami Güner Kupasını kazandığı “Sema; gerçek, gölge, gölgeüstü”; “Kızıl’ın Ötesi”; “Iğdır’da Matem”in yanında, Büyük “S” ile “Geberiyorum” isimli sunumlarını paylaştı ve büyük beğeni aldı. Katılımcılardan gelen soruları da büyük bir içtenlikle yanıtlayan sanatçı, gösterilen ilgiye teşekkür etti.

3 Kasım 2017 Cuma akşamı, Dernek binasında FODER Üyelerine “Kızılötesi Fotoğraf Çekim Teknikleri” eğitimini veren Şenbak, çekim için gerekli kamera ayarları, filtreler ve diğer bilinmesi gereken ipuçlarını paylaştı ve örnek fotoğrafların sunumunu yaptı.

4 ve 5 Kasım tarihlerinde de sırasıyle Lefke ve Çamlıbel Bölgelerinde uygulama yapan FODER Üyeleri, Kızılötesi fotoğraf çekme konusundaki deneyimlerini ilk kez yaşamanın hazzını yaşadılar.

6 Kasım 2017 Pazartesi akşamı ise Dernek binasında, hafta sonu çekilen fotoğrafların işlenmesi eğitimi yer aldı. Şenbak, çekilen fotoğrafların ne şekilde Kızılötesi fotoğrafa dönüştürüleceği eğitimini verdikten sonra, hafta sonu FODER Üyelerinin çekmiş olduğu fotoğrafları değerlendirdi ve daha başarılı fotoğraf elde etmenin yöntemlerini belirtti.

Son olarak, 7 Kasım 2017 Salı günü de, adamızdan ayrılmadan önce FODER’İN bu yıl ilk kez katılacağı “FIAP World Cup” fotoğraf yarışmasında, seçkisi yapılacak 20 fotoğraf için görüş belirtten Burak Şenbak, fotoğraf açısından gayet verimli geçen bir haftanın ardından, güzel anılarla ayrılmış oldu.

Kızılötesi ışınım; dalga boyu “görünür” ışıktan daha uzun olan elektromanyetik radyasyondur. Bugün, kızılötesi fotoğraf kullanımı olan alanlar; tıp, askeriye, astronomi,botanik, ekoloji, güvenlik ve sanat alanındadır. Kızılötesi fotoğraf çekimi yaparken, en önemli unsurlardan biri, fotoğraf makinesi sensörünün kızılötesi ışığa olan duyarlılığıdır. Objektiflerin önüne takılan IR filtreler ile kızılötesi fotoğraf çekmek mümkündür ve bu filtreler, “görünen dalga boyunu” engellerken, kızılötesi dalga boyunun geçmesine izin verir. Kızılötesi fotoğraf çekmenin bir başka alternatifi de, fotoğraf makinesine kalıcı değişiklik yaparak kameranın kızılötesi fotoğraf çekmeye hazır hale getirilmesidir. Çekilen fotoğraflar daha sonra Photoshopta işlenip, kızılötesi fotoğraflar elde edilir.

Burak Şebnak ile güzel bir eğitim süreci geçiren FODER Üyeleri, önümüzdeki haftalarda da aldıkları eğitim doğrultusunda Kızılötesi fotoğraf çekmek için fotoğraf çekim gezilerine ve farklı eğitimlere devam edeceklerdir.


 

 "Kızılötesi Fotoğraf" Örnekleri (fotoğraflar: Burak Şenbak)