Yaşamını İstanbul’da sürdüren Mevlut Maşalacı, yıllar sonra yine Derneğimize konuk oldu. 2010 yılında fotoğraf sunumlarını paylaşıp söyleşi yapan Maşalacı, 9 Mart 2018 Cuma akşamı birbirinden güzel sunumlarının gösterimini gerçekleştirdi.

Tüm sanatseverlere açık olan etkinliğe, katılım yüksekti. Anafod ve İfsak üyesi olan Mevlut Maşalacı Türkiye’nin büyük kısmını  fotoğraf amaçlı gezip fotoğraflamıştır. Yaklaşık 60 ülkeye seyahat eden Maşalacı, Balkanlar'da Osmanlı miraslarını fotoğraflamıştır.  THY'nin Skylife dergisi tarafından Aralık 2013 sayısında son otuz yılın Balkanlar  Fotoğrafçısı seçilmiştir. Ayrıca birçok karma sergiye de katılmıştır. Bugüne kadar yirmiye  yakın dia ve dijital fotoğraflardan oluşan fotoğraf gösterilerini Anafod,  Fototrek,Photoworld,İfsak , İzmir Fotohane ,Antalya Anfad,Denizli Defsad, Fethiye Fotoğraf kulübünde  ve Derneğimizde yapmıştır.

Gece boyunca Dünya notları, Peru, Norveç, Mynamar, St Petersburg sunumları yanında, Bolivya, Bosna-Hersek, Karadağ, Semerkant, Kamboçya, Havana ve Çomakdağ’da çekmiş olduğu fotoğraf kareleri ile ilgili bilgiler paylaşan Maşalacı, yıllar sonra yine FODER Dernek binasında olmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti.