Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği FODER, 10 Mart Cumartesi ve 11 Mart Pazar günü düzenlediği fotoğraf çekim gezileri ile adamızı bir baştan bir başa dolaşıp fotoğrafladı.

10 Mart Cumartesi sabahın erken saatlerinde İskele’ye uğrayan FODER üyeleri, ağlarında balıkları ayıran balıkçıları görüntüleyip onlarla sohbet etti. Boltaşlı’da ise adamızdaki en eski kiliselerden olan Kanikaria fotoğraflandı. Bir sonraki uğrak yeri, Avtepe oldu. Köyde yerel yaşamla ilgili fotoğrafların çekilmesinin ardından, medoş lalelerinin sıkça görüldüğü tarlalar ziyaret edildi ve üyeler güzelim laleleri bol bol fotoğrafladı. Kaleburnu güzergahında ise çıplak adam orkideleri ve çobanlar fotoğraflandı. Kaleburnu deniz sahilinde verilen moladan sonra, bu kez de deniz kenarında uzun pozlama fotoğrafları çekildi. Dönüş güzergahında, Yeni Erenköy’e uğranıp muhteşem günbatımı fotoğrafları çekildi.

11 Mart Pazar günü ise, sabah kahvesinin Şirinevler’de içilmesinin ardından Akçiçek – Alemdağ – Kozan güzergahında bol bol doğa ve manzara fotoğrafları çekildi. Nisan ayında açılması planlanan FODER sergisine yönelik, üyeler kızılötesi (infra red) fotoğraf çekimleri de gerçekleştirdiler. Karşıyaka üzerinden Geçitköy barajına ulaşan grup, burada da barajın panoramik fotoğraflarını çektiler. Çamlıbel’e de uğrayan FODER üyeleri, dönüş güzergahında ise Hisarköy’de badem ağaçlarını ve doğanın güzelliklerini fotoğraflayıp Lefkoşa’ya döndüler. 9 Mart Cuma akşamı FODER dernek binasında fotoğraf sunumu ve söyleşisi gerçekleştiren Türkiye’li fotoğrafçı Mevlut Maşalacı da, hafta sonu yapılan gezilerde FODER üyeleri ile birlikte oldu.