Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dünya Sanat Günü nedeniyle, 15 Nisan 2018 Pazar akşamı Cumhurbaşkanlığı’nda sanatçı ve yazarlara resepsiyon verdi.

Resepsiyonda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası da özel bir dinleti sundu.Leonardo Da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, 2012’den itibaren UNESCO’nun kararıyla Dünya Sanat Günü olarak kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhurbaşkanlığı bahçesinde sanatçı ve yazarların katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmada, Dünya Sanat Günü’nde çok şey söylenebileceğini ancak öncelikli olarak, "sanata ve sanatçıya daha çok özgürlük” demeyi tercih ettiğini söyledi.

Sanatın gelişebilmesi ve işlevini yerine getirebilmesi için gerekli temel unsurun sanatın ve sanatçının kendini özgür hissedebilmesi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, "O nedenle, farklı alanlardaki tüm sanatçıların sanatsal üretimlerini en iyi şekilde yapabilmeleri ve görüşlerinden dolayı hiç bir zaman özgürlüklerinden yoksun kalmamalarını dilerim" dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, sanatın barış için uğraş vermek, özgürlük ve barış demek olduğunu, belirterek her şeyden önce bir insan olarak, bu topraklara kalıcı bir barış gelmesi için çalıştığını söyledi.

Resepsiyona, bir üniversitenin davetlisi olarak Kıbrıs’ta bulunan yazar ve sanatçı Zülfi Livaneli ile gazeteci, yazar Nebil Özgentürk de katıldı.

Gece boyunca Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı ile sohbet edip fotoğraf çektiren FODER Üyeleri, diğer sanatçılarla da kaynaşarak keyifli bir gece geçirdiler.