“Doğanın Harikaları” temalı sergimiz, 17 Nisan 2018 Salı akşamı Lefkoşa İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda açıldı.

Açılışa Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı’nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Dernek Başkanları, Kültür Dairesi temsilcisi,  Güney Kıbrıs’tan konuklar, Üyelerimiz, sanatseverler ve sponsor firmaların temsilcileri katıldı.

Gecede açılış konuşması yapan Yönetim Kurulu Üyemiz Ayşe Gökyiğit, FODER sergilerinin her yıl farklı bir temayla sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu, bu yılki sergide kızılötesi çekimlerin de yer aldığını ifade etti.

“Fotoğraf, bakmakla görmek arasındaki farktır” diyen Gökyiğit, FODER olarak yaşamın döngüsü ve doğanın harikalarını sergide yansıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Dernek Başkanımız Mehmet Gökyiğit de, sergide 32 üyenin makro, manzara, uzun pozlama ve kızılötesi kategorisindeki 116 fotoğrafının yer aldığını belirterek, fotoğraf sanatçıları ürettiği sürece böylesi etkinliklerin devam edeceğine vurgu yaptı. FODER’in Kültür Dairesi katkıları ile 2017 yılında “makro” ve “kızılötesi-infrared” eğitimlerini gerçekleştirdiğini hatırlatan Gökyiğit, bu serginin de yapılan çalışmaların ve eğitimlerin bir yansıması olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı serginin açılışında yaptığı konuşmada, mimarlık tahsili sırasında hocalarının sürekli olarak “bakmakla görmek arasındaki farkı” vurguladığını söyleyerek, bunun sadece fotoğraf alanında değil, günlük yaşamda da uygulanması gerekli bir kural olduğunu kaydetti.

Sergide doğayla ilgili çok güzel eserler görüleceğinin aşikâr olduğunu söyleyen Akıncı, Cumhurbaşkanlığı’nın da “Temiz Düşün” projesiyle Kıbrıs ikliminin bahşettiği güzellikleri koruma, temiz tutma adına bir uğraş içinde olduğunu anımsattı.

Proje çerçevesinde okullar, üniversiteler, yerel yönetimlerle birlikte çalıştıklarını ifade eden Akıncı, benzer bir işbirliğini FODER’le de yapabileceklerini kaydetti ve derneğin başarılarının devamını diledi.

Akıncı’nın konuşmasının ardından sponsor firma, kurum ve kuruluş temsilcilerine teşekkür plaketleri takdim edildi ve serge açılışı gerçekleştirildi.

32 Üyemizin 116 fotoğraf ile katkı koyduğu sergideki fotoğraflar 250 TL’den satışa sunuldu.

Mesai saatleri arası açık kalacak sergi 20 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecektir.