Yaşamını Antalya’da sürdüren fotoğraf gezgini Mine Candar, 3 Mayıs 2018 Perşembe akşamı Dernek binamızda konuğumuz oldu.

Dünyanın birçok yerini gezip fotoğraflayan Mine Candar, 38 kez de Hindistan’ı ziyaret etmiş çok renkli bir sanatçı. Iş yaşamıyla birlikte yurtiçi ve yurtdışı geziler yapmaya hobi düzeyinde başlayan Candar, zamanla bu konuda daha profesyonel bir konuma geldi ve bu alanda ürünler vermeye başladı. Bunlar arasında çeşitli dergilerde ve kitaplarda yayınlanan gezi yazıları bulunmaktadır.  Özellikle Hindistan gezilerinde ülkenin özelliklerini ön plana çıkartmaya calıştı. Herkesin bildiği klasik Hindistan görüntülerinin dışına çıkmaya çalışarak yaşamdan kareler oluşturdu. Fotoğrafçılıkta uyguladığı yöntemler; “Sanatta Gerçekçilik” akımından etkilendiğini gösterir. Bu akımda sanatçı, gördüğü olayı bütün gerçekliğiyle yansıtır, merkezdeki objenin etrafında yan unsurlar bulunsa da bu durum kompozisyonun anlatım gücünü azaltmaz, aksine bunu tamamlayıcı bir unsur haline gelir.

Mine Candar, yurtdışı gezilerinde gittiği ülkelerin halkıyla hemen kaynaşabilen sıcak karakteriyle “fotoğrafçı” ve “fotoğrafı çekilen kişi” arasında ilk anda oluşan soğukluğu kolayca aşabilmesinin avantajını her zaman elinde bulundurmuştur.  “Gezginin İzi – Hindistan’ın Gizi” başlıklı bu sunumda Mine Candar’ın 180 kadar fotoğrafı yer almıştır. Bu fotoğraflarda “gezgin” kimliğiyle yola çıkan sanatçının Hindistan’ın Gizi (gizemli yanları) yönünde bir yolculuk yaptığını görüyoruz. Sunum sonrası Üyelerimizin sorularını yanıtlayan sanatçı, birçok değerli bilgiyi paylaştı ve gezilerde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.

Bizlere çok keyifli bir etkinlik yaşatan Mine Candar’a fotoğraf dolu yaşamında FODER Ailesi olarak başarılar dileriz.