Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 3x50 the International Days of Photo konsepti çerçevesinde 14 Mayıs'ta Uluslararası Caucaus-Carpathians Circuit 2017 fotoğraf yarışmasının  ödül töreni ve sergisi; 15 Mayıs'ta Gürcü fotoğrafçıların gözüyle Azerbaycan sergisi ve 16 Mayıs'ta da Kuzey Kıbrıs - Akdeniz'in İncisi temalı sergi açılışları gerçekleştirildi. Her 3 sergide de üst düzey katılım oldu ve basın etkinliklere büyük ilgi gösterdi,

14-16 Mayıs 2018 tarihleri arasında Azerbaycan'da düzenlenen Uluslararası Fotoğraf Günlerine katılan Mehmet Gökyiğit  Bakü temsilcisi  Ufuk Arca Turganer himayelerinde "Kuzey Kıbrıs - Akdeniz'in İncisi" temaslı sergi açılışını 16 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirdi. 50 fotoğraftan oluşan sergide Kuzey Kıbrıs'ın güzelliklerini Azerbaycanlı sanatseverlerin beğenisine sunan Gökyiğit’in sergisi çok beğenildi.  Açılışa, Azerbaycan Milletvekilleri, diplomatlar, yabancı ve Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda sanatsever katıldığı sergİ açılışında, Gökyiğit konuklara fotoğrafları ile ilgili bilgiler de verdi.

Açılış konuşmasını yapan KKTC Bakü Temsilcisi Turganer, Kuzey Kıbrıs’ın Azerbaycan’da daha çok tanınması için bu tür sanat ve kültür içerikli faaliyetlerin önemli olduğunu, sergiyi ziyaret eden fotoğrafseverlerin ülkemizi farklı yönleriyle görme imkanı bulacaklarını ifade ederek, fotoğraf sanatçısı Mehmet Gökyiğit’in KKTC dışında ilk kez sergi açtığını ve bunun kardeş ülke Azerbaycan’da olmasının daha da anlamlı olduğunu ifade etti. Turganer, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, benzer faaliyetlerin iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağladığını belirtti. Gökyiğit'in fotoğraflarının insanı adeta Kıbrıs'a götürdüğünü söyleyen Turganer, Azerbaycanlıların KKTC'yi daha yakından tanımalarını arzu ettiğini kaydetti.

Gökyiğit ise konuşmasında 50 fotoğraftan oluşan sergisini Azerbaycanlı sanatseverlerin beğenisine sunmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. KKTC dışında ilk kez farklı bir ülkede sergi açtığını bildiren Gökyiğit, Azerbaycan'da bulunmaktan ve 5 yıl önce tanıştığı fotoğrafçı dostları ile tekrar birayada olmaktan dolayı son derece keyifli olduğunu vurguladı.

Etkinlikte Gökyiğit'e Ukrayna-Gürcistan ve Azerbaycan’da düzenlenen uluslararası Caucaus-Carpathians Circuit 2017 fotoğraf yarışmasında kazandığı FIAP Altın madalyası ile Azerbaycan Fotoğrafçılar Birliği’nin Salon Altın madalyası takdim edildi.

Sergi açılışında, ziyaretçilere Kıbrıs Türk şarkılarından oluşan müzik dinletisi de sunuldu.