Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Tanıtma Dairesi’nin “Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Projesi” kapsamında organize ettiği “Biz/Us” isimli fotoğraf sergisi, Londra’da, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından açıldı. 

Yaklaşık 50 fotoğraftan oluşan ve Yunus Emre Enstitüsü’nde açılan sergi, 24 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

Açılışta konuşan Tanıtma Dairesi Müdürü Fatma Demirel, sergiyi hazırlarken İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin KKTC’de özlemiş olabileceği mekanları, Kıbrıslı Türklerin evlerinde olan samimi ortamı, Kıbrıs Türk kültürünü ve değerlerini yansıtmayı amaçladıklarını kaydetti. 

KKTC’de son yıllarda fotoğraf sanatının büyük aşamalar kaydettiğini anlatan Demirel, çok sayıda fotoğraf sanatçısının uluslararası dereceler almaya başladığına işaret etti.

Sergiyle KKTC’de faaliyet gösteren değişik fotoğraf derneklerine üye olan veya bağımsız şekilde çalışan fotoğrafçıların eserlerini İngiltere’ye taşıdıklarını kaydeden Demirel, fotoğraf sağlayan sanatçılara teşekkür etti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da konuşmasında, “Daha önce de bir sanatsal etkinliğin açılışında söylediğim gibi söz konusu sanat olduğunda bence siyaset susmalı ve sadece yardımcı olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sergi açılışının ardından Tanıtma Dairesi Müdürü Fatma Demirel katılımcılara sergiyi gezdirerek fotoğraflar hakkında bilgi verdi. Her etkinlikte olduğu gibi, Londra’da açılışı gerçekleşen sergiye de FODER Üyeleri Ayfer Aslan Özdiken, Ayşe Kocaismail, Ayşe Gökyiğit, Ebru Derviş, Derya Taşlı, Korman Kocaismail, Hüseyin Başaran, Mehmet Gökyiğit, Tevfik Ulual ve Zeliha Kocaismail birbirinden güzel fotoğrafları ile katkı koydular.


Ayfer Aslan Özdiken                                        Ayşe Gökyiğit

Ayşe Kocaismail                                           Derya Taşlı

Ebru Derviş                                             Fergün Ulual

Korman Kocaismail                                       Mehmet Gökyiğit

Tevfik Ulual

Hüseyin Başaran                    Zeliha Kocaismail