Kuzey Kıbrıs'ta ilk kez beş güzide fotoğraf derneğinin birlikte düzenlediği "Dünya Fotoğrafçılık Günü" ilk kez ülkemizde de kutlandı. 19 Ağustos tarihinde tüm dünyada kutlanan Dünya Fotoğtafçılık Günü, Bayran tatili nedeniyle bir hafta önceden kutlandı ve hazırlanan etkinlikler çerçevesinde 9-10-11 Ağustos 2018 tarihleri arasında farklı etkinlikler gerçekleştirildi.

9 Ağustos Perşembe akşamı 23 Dernek ve üye sunumları büyük bir  keyifle izlendi. Atatürk Kültür Merkezi Küçük Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, beklenenin üzerinde bir katılım oldu ve sunum sonrası katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi.

10 Ağustos Cuma Akşamı Atatürk Kültür Merkezi Büyük Konferans Salonu’nda "Kıbrıs Türk Fotoğrafı" ile ilgili panelde Kadir Kaba, Veysi Soyer, Özgül Ezgin ve Fatma Alaslan'ın birbirinden değerli sunumları, katılımcılar açısından çok yararlı geçti ve  birçok yeni bilginin gün ışığına çıkmasını sağladı. Telif haklarının da konuşulduğu panelde, geçmişten günümüze kronolojik olarak Kıbrıs Türk Fotoğrafı ile ilgili yapılan sunumlar da büyük beğeni aldı.

11 Ağustos Cumartesi akşamı da Büyükhan'da 107 fotoğraf gönüllüsünün fotoğraflarından oluşan sergi açılışı gerçekleştirildi. Organizasyon Komitesi adına FODER Başkanı Mehmet Gökyiğit’in yaptığı açılış konuşması sonrası, Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları’na Kültür Dairesi tarafından yapılan katkılardan dolayı plaket takdim edildi. Açılışta kısa bir konuşma yapan Hamzaoğulları, böylesine önemli bir görev üslenip katlkı koyan fotoğraf derneklerine teşekkür etti ve görev süresi boyunca sanatçılarla hep birarada olacağının sözünü verdi. Göreve yeni başladığını belirten Hamzaoğulları, etkinlik için yapılan katkının Kültür Dairesi eski Müdürü Nilay Tunçalp döneminde onaylandığını belirterek eski yönetici arkadaşına teşekkür etti. Etkinliğe, Kültür Dairesi Müdürlüğü, Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Telsim Vodafone Grup Şirketi katkı yaptılar. 

Gelecek sene de etkinliğin düzenleneceği müjdesini veren fotoğraf dernekleri yöneticileri, bu yıl birlikte yola çıkmanın, birlikte olmanın ve birlikte başarmanın önemine dikkat çektiler.