5 Ekim 2018 Cuma akşamı Dernek binamızda düzenlediğimiz kokteylle yeni fotoğraf sezonuna merhaba dedik.

Oldukça büyük bir katılımın sağlandığı sezon açılışında, Fotoğraf dernek başkanları, Güney Kıbrıs’tan misafirler, fotoğraf tutkunları, üyelerimiz ve Türkiye’nin sokak fotoğrafçılığı alanında isim yapmış fotoğrafçı Şevket Şahintaş hazır bulundular.

FODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökyiğit’in açılış konuşması sonrası, ülkemizin ilk AFIAP ünvanlı fotoğraf sanatçılarından ve geçmiş yıllarda derneğimizde birçok sunum ve söyleşi gerçekleştiren Veysi Soyer’e derneğimizin Onur Üyeliği Beratı takdim edildi. Konuşmasında FODER Yönetim Kurulu’na teşekkür eden Soyer, geçmiş yıllarda çekmiş olduğu yaklaşık 300 dia’yı FODER’e bağışlayacağı bilgisini de paylaştı. FODER Yönetim Kurulu’nun kendisine bu şerefi layık görmesinin çok anlamlı olduğunu kaydeden Soyer, fotoğrafın sanat, başarılı estetik, tarz, yaratıcılık ve felsefik boyutta gerçekleştiği zaman oluştuğunu belirterek fotoğraf sanatının önemine vurgu yaptı.

Açılış, Şevket Şahintaş’ın “Gecenin Öteki Yüzü, Eşref, Sınır Komşuluğundan Kapı Komşuluğuna” temalı fotoğraf sunumları ve söyleşisi gerçekleştirildi.  Wikipedia istatistiklerine göre dünyada en çok aratılan 4 Türkiyeli fotoğrafçıdan biri olan Şahintaş’ın sunumları büyük ilgi gördü ve beğeni topladı. Şahintaş’ın İstanbul’un gece yaşantısını yansıtan  çalışması “Gecenin Öteki Yüzü”, Türk fotoğraf tarihinde bir ilk oldu ve dünyadan da büyük ilgi gördü. Fotoğraf çekmeye başladığı daha ilk yıllarda, St. Petersburg’ta “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil eden Şahintaş’ın fotoğrafları üniversite arşivlerine girdi. Türkiye’de birçok gazete ve dergilerde röportajları ve fotoğrafları yayımlandı. Almanya’da çeşitli radyolarda söyleşileri dinleyicilerle buluştu. Ara Güler ve Şevket Şahintaş ile yapılan röportaj ile iki fotoğrafçının hayata ve fotoğrafa bakışı, London College of Communication'da foto muhabirliği ve belgesel fotoğrafçılığı master programı olarak yayınlandı.

Sunum ve söyleşi sonrası, Şahintaş’a teşekkür plaketini FODER adına Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökyiğit takdim etti. Geç saatlere kadar devam eden etkinlik sonrası, geceye katılanlar güzel anılarla dernek binasından ayrıldılar.