FODER himayesinde Yrd. Doç. Dr. Ceyda Alparslan'ın "Orada Bir Köy Var Uzakta" temalı fotoğraf sergi açılışı, 9 Ekim 2018 Salı akşamı Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi Büyük Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Orada Bir Köy Var Uzakta isimli fotoğraf sergisi; çoğunlukla pastoral doku içerikli kompozisyonların ağırlıklı olduğu fotoğraf çalışmalarını içermektedir. Kompozisyonda kullanılan materyalle (sandalye ile) izleyicisini söz konusu mekanlara davet eden, doğal doku içerisinde yarattığı renk patlaması ile (kırmızı) algıda ve ilgide küçük psikolojik oyunlar yaratan çalışmalardır. Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları’nın da hazır bulunduğu açılışa birçok sanatsever katıldı ve Alparslan’dan çalışmaları ile ilgili bilgiler aldı.

Sergi açılışı sonrasında ise, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi Küçük  Konferans Salonu’nda Ceyda Alparslan, "Fotoğrafta İmgelem" temalı konferansını gerçekleştirdi. Katılımcıların büyük bir dikkatle takip ettikleri konferansta, sunum sonrası Ceyda Alparslan katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.