Milli Eğitim ve Kültür bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nin düzenlediği XXVIII. Devlet Fotoğraf Yarışması’nda Başarı Ödülleri Nilgün Ortaş, Alev Emre Gürsev ve Emel Sefer’in oldu.

Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada jüri üyelikleri bulunan Türkiye’nin önde gelen fotoğraf sanatçıları Burak Şenbak, Çerkes Karadağ ile Prof. Oktay Çolak’tan oluşan seçici kurul değerlendirmelerini tamamladı. Seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda, 3 kategoride gerçekleştirilen XXVIII. Devlet Fotoğraf Yarışması’nın Serbest (Siyah/Beyaz) kategorisindeki Başarı Ödülü “Seral” isimli fotoğrafıyla Nilgün Ortaş’ın, Mansiyon ise “Masumiyet” isimli fotoğrafıyla Emel Sefer’in oldu.

Serbest (Renkli) kategorisindeki Başarı Ödülüne “Pray” isimli fotoğrafıyla Alev Emre Gürsev ve Mansiyona da “Horses” isimli fotoğrafıyla Ayla Merttürk layık görüldü.

Gölge ve Silüet kategorisindeki Başarı Ödülü ise “Angel” isimli fotoğrafıyla Emel Sefer’in, Mansiyon da “Kuş” isimli fotoğrafıyla Dolgun Dalgıçoğlu’nun oldu.

XXVIII. Devlet Fotoğraf Yarışması’nın Jüri Özel Ödülü yarışmaya Gölge ve Silüet kategorisinde katılan “Dancing Silhouettes” isimli fotoğrafıyla Tevfik Ulual’ın olurken Kültür Dairesi Özel Ödülü de yarışmaya Gölge ve Silüet kategorisinde katılan “Tiyatro” isimli fotoğrafıyla Osman Yüksek’in oldu.

Ziya Rızkı Özel Ödülü yarışmaya Serbest (Renkli) kategorisinde katılan “Sunset Harmony” isimli fotoğrafıyla Atilla Karaderi’nin oldu.

Seçici kurulun 52 katılımcının 710 fotoğrafı arasından yaptığı seçmeler neticesinde; toplam 26 katılımcının 68 eseri sergilenmeye değer bulunurken, En Fazla Eseri Sergilenmeye Değer Bulunan Fotoğrafçı Ödülünü almaya da toplam 7 eseri sergileme alan Buket Özatay layık bulundu. Seçici Kurul, ödüllü fotoğraflar ile birlikte Serbest (Siyah/Beyaz) kategorisinde 23, Serbest (Renkli) kategorisinde 24, Gölge ve Silüet kategorisinde ise 21 fotoğrafı sergilemeye layık buldu.

XXVIII. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi’nde eserleri sergilenecek olan FODER Üyeleri ve eserleri ise şöyle sıralandı;

Serbest (Siyah/Beyaz) Kategorisi

Ebru Derviş “Bros”

Ebru Derviş “Thumbs up”

Hüseyin Çekirdek “Tutuklu Olmak”

Mehmet Gökyiğit “Cigar making”

Mehmet Gökyiğit “Futuristic”

Veysi Canateş “Yalı”

Serbest (Renkli) Kategorisi

Hüseyin Çekirdek “Uzaklardan Seyretmek”

Gölge ve Silüet Kategorisi

Mehmet Gökyiğit “Exhibition”

Mehmet Gökyiğit “Fishermen”

Mehmet Gökyiğit “Night walk”

Veysi Canateş “Fenere Doğru”

XXVIII. Devlet Fotoğraf Yarışması Sergisi 12 - 22 Aralık 2018 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak. Ödüller de, tarihi önümüzdeki günlerde kararlaştırılacak olan sergi açılışında sahiplerini bulacak.