Yakın Doğu Üniversitesi  9’ncu Uluslararası Fotoğraf Günleri, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında  Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Kompleksi’nde yer aldı.

5 ülkeden 100'e yakın katılımcı, 37 sergi, 13 slayt gösterimi, 5 bildiri sunumu ve 1 söyleşi ile oldukça renkli geçen etkinliklere ilgi yoğun oldu.

Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kültür sanat etkinliklerinin gündeminde ön sıralarda yer alan konular arasında bulunduğunu dile getirerek, bu etkinliklere içten gelerek ve severek katıldığını söyledi. YDÜ’de gerçekleşen sanat etkinliklerine sık sık katıldığını söyleyen Akıncı, etkinliğe emek veren, alın teri döken herkesi kutladı.

 

Akıncı, toplumda bu anlamda bir devinim yaşandığına işaret ederek, fotoğraf dalında çok ciddi gelişmeler olduğunu, konuya ilginin arttığını kaydetti.

Üniversitelerin bu konularda ilgilerini artırarak sürdürmeleri ile toplumun diğer kesimlerinin de bundan olumlu etkileneceğini belirten Akıncı, sergiye katkı koyan herkesi tebrik etti ve sergimizi ziyaret etti.

FODER olarak “Mimari Yansımalar” sergisi ile katkı koyduğumuz organizasyonda yer alan fotoğraflar, büyük beğeni topladı. Derneğimizden ayrıca Mehmet Gökyiğit’in “Lefkoşa Uluslararası Havaalanı” sergisi, Ayşe Gökyiğit’in “Göllerde Sonbahar”, Hüseyin Çekirdek’in “Kader Mahkumları” ve Tamer Tulgar’ın da “Fotoğraf Sokakta” isimli sunumları büyük ilgi görürken, böylesine önemli bir organizasyonda yer almak, Derneğimizin çalışmalarını yansıtması ve tanıtım açısından son derece başarılı geçti.

Dolu dolu geçen etkinliğin son 2 gününde Lefke ve Girne Bölgelerine fotoğraf çekim gezileri düzenlendi ve Üyelerimiz, yurtdışından gelen fotoğrafçılarla tanışıp sohbet etme şansını yakaladılar.