Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Telsim - FODER işbirliğinde düzenlenen  “Çocuk Gözüyle Benim Kıbrıs’ım” temalı fotoğraf yarışmalarından derlenerek Down Cafe’ye bağışladığı fotoğraflardan oluşan serginin açılışını yaptı.

Süresiz olan sergideki fotoğraflar, Down Cafe yararına 50 TL’den satılıyor.

25 Haziran 2019 Salı günkü açılışta konuşan Meral Akıncı, toplum içinde engelli olmanın, engellilerle birlikte olmanın ve engellilere farkındalığı artırmanın çok uzun ve yorucu bir yolculuk olduğunu, kendisinin bu yolculuğu uzun yıllardır severek devam ettirdiğini söyledi.

Down Cafe’yi açmanın Refia Arı’nın hayali olduğunu dile getiren Meral Akıncı, Down Cafe’nin sürdürülebilirliği için destek olmak gerektiğini kaydetti.

Engelli bireyleri kazanmak istediklerini ve bu bireylerin topluma verebilecekleri çok şey olduğunu ifade eden Meral Akıncı, fotoğraf bağışından ve sergi açılışından dolayı Telsim ve FODER’e teşekkür etti.

Down Cafe’nin sahibi Refia Arı da, Meral Akıncı’nın her zaman engellilerin yanında olduğunu ve her zaman yürüttükleri çalışmalarda kendilerine destek verdiğini belirterek teşekkür etti.

Amaçlarının, engellilerin toplum içinde olmasını sağlamak ve toplumda nasıl üretken olabileceklerini öğretmek olduğunu ifade eden Refia Arı, “Engellilerimizle diğer çocuklarımızın yaptığı etkinlikleri birleştirmek bizim için çok büyük bir mutluluk kaynağı oldu” dedi.

Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ise, FODER ve Telsim olarak son altı yıldır düzenledikleri Çocuk Gözüyle Benim Kıbrıs’ım Fotoğraf Yarışması’ndan derledikleri yaklaşık 300 kadar fotoğrafı Down Cafe’ye bağışladıklarını belirterek, diğer destekçilerin bu fotoğraflardan satın alarak katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

Açılışta, FODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gökyiğit, sergide yer alan fotoğraflar ile ilgili Meral Akıncı ve diğer davetlilere bilgiler verdi ve fotoğrafların kısa sürede duyarlı bireyler tarafından satın alınarak Down Cafe’ye katkı sağlayacaklarına inandığını belirtti.