Dünya Fotoğrafçılık Günü Etkinliklerle Kutlandı

Ülkemizde faaliyet gösteren beş fotoğraf derneği tarafından ikinci kez ortaklaşa düzenlenen “Dünya Fotoğrafçılık Günü” etkinliklerine yoğun ilgi vardı.

Fotoğrafı kutlamak ve fotoğrafın ne kadar özel olduğunu hatırlatmak için FODER, KIFSAD, FODOS, GİFDER ve DİFSAD’ın organizasyonunda üç gün süren etkinlikler kapsamında, 22 Ağustos Perşembe akşamı kişisel fotoğraf sunumları gösterimi gerçekleştirildi. Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan ve büyük beğeni alan sunumların gösterimi geç saatlere kadar sürdü.

23 Ağustos Cuma akşamı, yine Atatürk Kültür Merkezi’nde, dernek sunumlarının ardından, ülkemizde fotoğraf alanındaki sıkıntılar ve ilerki yıllarda beş derneğin fotoğraf alanındaki ortak çalışmaları daha da ileriye taşımak adına ne tür etkinlikler yapılabileceği konuşuldu.

24 Ağustos Cumartesi günü, bu kez Büyük Han’da Kıbrıs Türk Fotoğrafçılar Karma Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Bu yıl 103 fotoğraf gönüllüsünün katkı koyduğu açılışta, organizason komitesi adına etkinliklerle ilgili bilgiler veren Mehmet Gökyiğit’in ardından, Kültür Dairesi Müdürü Kerim Akpolat da kısa bir konuşma yaptı. Kültür Dairesi katkıları ile baskısı gerçekleştirilen sergi kataloğu, hemfotoğrafçılar, hem de Büyük Han’da bulunan hakımıza ve turistlere dağıtıldı.

Son iki yıldır fotoğraf dernekleri arasında yaratılan sinerjinin, ülkemiz fotoğraf sanatının gelişimi adına çok önemli ve faydalı olduğuna vurgu yapan organizasyon komitesi, seneye de farklı etkinliklerle sanatseverlerin huzurunda olacaklarını belirttiler.