Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER), 26 Şubat 2012 Pazar günü Kıbrıs’ın birçok yerinden 100’den fazla üyesi ve fotoğraf tutkunu ile sabahın erken saatlerinde Leymosun’a doğru yol aldı. Yolda Hirokitya yerleşim yerindeki ilk kahveler içildikten sonra saat 10.10’da Leymosun’a doğru hareket edildi.

Limasol (Leymosun) gezisi, Köprülü Camii (Cami-i Cedit)in ziyareti ile başlamış ve Köprülü Camii’nden sonra sırası ile Gazi Paşa Meydanı, meydanda bulunan ve halk dilinde “Kubbeli Çeşme” diye anılan Gazi Paşa Meydan Çeşmesi görülmüştür.

Aynı meydanda çeşme karşısında olup 1883-1893 yılları arasında Leymosun kaza hakimi olarak görev yapan Bodamyalızade Hakkı Efendi’nin ikamet ettiği ve onun ölümünden sonra Leymosun Mekteb-i İnas (Leymosun Kız Okulu) olarak kullanılan konak, konağın 100 m ilerisinde bulunan ve Leymosun Türk halkının “Beş Yol” diye nitelendirdiği kavşağa ulaşıldı. Kavşaktan sonra Leymosun’un Osmanlı döneminden sonra 1960’lı yıllara kadar varlığı korunan ancak 1974 öncesinde 19 Mayıs Parkı adıyla parka dönüştürülen eski mezarlık alanı, ardından kentteki Türk halkı tarafından yıllarca hastane olarak kullanılan eski Halk Evi binası, bina avlusundaki şehitlik, Arnavut Camii, parkın kuzeyindeki Garilli Deresi üzerinden geçit sağlayan İngiliz döneminin ilk yıllarında inşa edilen “Dört Fenerler Köprüsü” ile 12 Kasım 1894 yılında Leymosun’da meydana gelen Seylab (su baskını) felâketinde boğularak şehit olan 23 Türk’ün  gömülü olduğu “Seylab Şehitliği” de ziyaret edilerek Foder üyeleri tarafından fotoğraflanmıştır.