Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) 7 Ocak 2012 Cumartesi günü Girne bölgesinde bulunan Antik Liman’dan Sadrazamköy’e kadar uzanan kuzeydeki kıyı şeridini kapsayan fotoğraf çekim gezisi gerçekleştirdi.

Gezi sırasında ilk olarak at nalı şeklindeki Antik Girne Yat Limanı’nda bulunan burç çevresindeki deniz içerisinde bulunan İngiliz döneminde Lambousa kentinden getirilen tarihi saray sütunları fotoğraflandı. Ardından Ağa Cafer Paşa Camii yanında bulunan ve bir hayırsever olan Hasan Kavizade Hüseyin Efendi tarafından 1822 yılında inşa edilen çeşme ile Girne’nin son Kaymakamı Cemal Bey ile son Belediye Başkanı Abdul (Abdullah) Efendi tarafından yaptırılmış olan taş merdivenler görüldü.

Girne bölgesindeki botanik bahçelerden biri olan Eminağa Garden’daki bahçe düzenlemesi, havuzu, kümes hayvanları ve çeşitli kuşlar fotoğraf karelerine taşındı.

Bunun ardından Girne-Sadrazamköy sahil yolu takip edilerek ilk durak olarak Antik Lambousa kentine gidilmiş burada Antik kentin Kaya mezarları ve Antik Balık Havuzları fotoğraflandı. Gezide, Akdeniz’in mavi sularının o günkü fırtınanın etkisiyle coşan dalgaları görüntülenerek Kayalar Köyü, Sadrazamköy ile yine Girne’den geçilerek Lefkoşa’ya dönülmüş ve fotoğraf dolu bir gün daha anılar arasına katılmıştır.