Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) 18 Mart 2012 Pazar günü Tepebaşı (Yorgoz) Köyü’nde düzenlenen 8. Lale Festivali dolayısıyla Tepebaşı ve Çamlıbel köylerine fotoğraf çekim gezisi gerçekleştirdi.

FODER’in sağladığı minibüsle sabah saatlerinde bölgeye giden dernek üyelerinin ilk durağı Yılmazköy ile Çamlıbel arasındaki Pigades Tapınağı ve Çamlıbel’de orman arazisi oldu. Burada sabah yürüyüşü yapan FODER üyeleri Geçitköy Göleti’nde ve çevresinde bahar ayının gelmesiyle doğanın eşsiz güzelliğinden ve tomurcuklanma günlerinde bulunan Kıbrıs endemiği laleler (Tulipa cypria) ile çiçek açmış olan çeşitli orkideleri fotoğrafladılar, doğanın cömert ikramı kır çiçeklerini de fotoğraf karelerine taşıdılar.

Günün ikinci durağı Geleneksel 8. Yorgoz Lale Festivali’nin yer aldığı Tepebaşı İlkokulu oldu. Burada festival programında bulunan çeşitli eğlenceler yanında, geleneksel kültürel öğeler, lale temalı el işleri, nakış işlemeler ve yöresel ürünler görülüp görüntülendikten sonra günün son durağı olan Tepebaşı Köyü’nde bulunan Adem Sadrazam’a ait çiftlik ziyaret edildi. Çiftlik koruluğunda yapılan piknikle bir yandan günün yorgunluğu atılırken diğer taraftan bu gizli cennet fotoğraflandı.

FODER’in 2012 yılı fotoğraf sezonunda düzenlediği gezilerin 7’incisi olan bu gezide de, daha önceki gezilerde olduğu gibi ülkemizdeki güzellikler fotoğraf karelerine taşınarak ebedileştirildi.