Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) üyeleri, 8 Nisan 2012 Pazar günü Bağlıköy’ü ikinci kez ziyaret ederek köyün karakteristik ve tarihi güzelliklerini fotoğrafladı.

Bağlıköy’e gerçekleştirilen ziyarette bu şirin köyümüzün kerpiç ve taş yapıları yanında köy çevresinde bulunan birkaç asırlık havuz (20x20x3.5 m boyutunda), alttan yanmalı kubbeli hamamları fotoğraf karelerine kaydedildi. Havuz, FODER’in geçmiş ziyaretinde ilk kez fotoğraflanıp medyaya sunulmuştu.

Ekoköy kapsamına yeni alınan Bağlıköy, geçtiğimiz ay düzenlenen festivalden sonra her geçen gün ziyaretçiler yönünden bir yoğunluk kazanmıştır. Dağcılık kulübü, motor sporları kulübü ve diğer fotoğraf dernekleri de Bağlıköy’ü ziyaret kapsamına almışlardır.

Köy çevresindeki, ovalarda bulunan kır çiçekleri ve anıtsal zeytin ağaçları bol bol fotoğraf alındıktan sonra köyün ve yörenin en önemli ören mekânı olan M.Ö. IV. yüzyılda yapılmış olan Vuni Sarayı kalıntıları ziyaret edilerek buradan da çeşitli fotoğraflar çekildi.

FODER’liler fotoğraf dolu geçen günün yorgunluğunu evlerine vardıkları anda unutmuşlar fotoğraf dolu yeni günleri beklemeye başlamışlardı. Çünkü fotoğraf onlar için bir tutku.

Fotoğraflarda gezi sırasında gün boyu çekilen fotoğraflardan bazıları görünmektedir.