Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER)’in, geliri Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi  Çocuk Onkoloji Servisi’ne bağışlanacak fotoğraf sergisi açıldı.

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde önceki gece düzenlenen açılışta, FODER Sekreteri Altay Sayıl ve Maliye Bakanı Ersin Tatar birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından sergiye katkı koyan kurumlara plaket verildi.

Dernek üyesi 37 kişinin toplam 117 fotoğrafının yer aldığı serginin ana teması “yansıma, soyut, doku ve su....” Sergide, derneğin yeni üyelerinde 10’unun fotoğrafları da ilk kez sergilendi. Sergideki fotoğraflar 250TL’den satılıtdı ve elde edilen gelirin tümü, çocuk onkoloji servisine bağlandı. Fotoğraf satışları www.kktcfoder.com web adresimizde devam etmektedir.

SAYIL

Foder Sekreteri Altay Sayıl konuşmasında, Foder’in fotoğrafa gönül veren büyük bir aile olduğunu belirterek, çocuk, genç ve yetişkinlerin fotoğraf sanatıyla tanışmasını sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

1992 yılında kurulan Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği’nin fotoğraf sanatının gelişimine katkı koymaya inandığını ve bu doğrultuda her yıl çalışmalarını genişleterek karmasergiler açtığını kaydeden Sayıl, Türk Fotoğraf Derneği’nin geleneksel olarak düzenlenen bu yılki etkinliğine 36 üyenin katrajına giren her şeyi kendi bakış açılarıyla fotoğraflayıp ölümsüzleştırdiğini ifade etti.

Sayıl, fotoğrafçıların sergiden elde edilecek gelirin onkoloji bölümüne bağışlayarak sosyal sorumluluk bilincini ortaya koyduklarını da belirterek, sergiye katkı koyan herkese teşekkür etti.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, KKTC’nin genç bir devlet cumhuriyet olduğunu, ancak çok sayıda fotoğrafçının olduğunu kaydederek, rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın da en iyi fotoğrafçılardan olduğunu söyleyerek  rahmetle andı.

Internetin bu alandaki faliyetlerin gelişmesine katkı koyduğunu iafade eden Tatar, “KKTC’nin güzelliklerinin sizin gözünüzden dünyaya yayılmasını temenni ediyorum” dedi.