“Açık Hava Müzesi – Kuzey Kıbrıs”  Fotoğraf Sergisi ve Prestij Kitabı tanıtımı Büyük Han’da  gerçekleştirildi:

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı tarafından Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan “Açık Hava Müzesi – Kuzey Kıbrıs” Prestij Kitabı tanıtımı ve Fotoğraf Sergisi, büyük bir kalabalık ve medya ordusunun katılımıyla, 27 Haziran 2012 akşamı Lefkoşa’daki en önemli tarihi mekanlarından olan Büyük Han’da gerçekleştirildi.

Açılışını Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Dt. Ünal Üstel’in yaptığı gecede, katılımcılar, hazırlanan Prestij Kitabına da sahip oldular. 1000 adet olarak basılan ve FODER Asbaşkanı Mehmet Gökyiğit’in, Turizm Bakanlığı personeli Gökhan Cenk ile birlikte çektiği fotoğrafların bir kısmı da Büyük Han’da sergilenerek, katılımcıların beğenisine sunuldu.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Lefkoşa Büyükhan’da Kıbrıs’ın tarihi eserlerini ve fotoğraflarını bir kitapta toplama ve iyi bir kaynak oluşturulması amacıyla bakanlığın hazırlattığı “Açık Hava Müzesi Kuzey Kıbrıs Prestij Kitabı”nın sergisini açarak, tanıtım kokteyli verdi. 27 Haziran Çarşamba aksamı saat 20.00’de gerçekleşen kokteyle, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşar, Müdür ve personeli ile Kıbrıslı Sanatçılar, gazeteciler, yazarların yanı sıra Türkiye’nin ünlü oyuncularından KKTC’nin Fahri Kültür ve Turizm Ateşesi Necati Şaşmaz ile oyuncu Cahit Kayaoğlu’da katıldı.

Resepsiyonda gecenin anlam ve önemine dikkat çeken Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, bakanlığın Kuzey Kıbrıs’ın eski Eser, Müze ve Ören yerlerinin tümünün ansiklopedi nitelikli bir kitapta toplama inancı ile yola çıkarak “Kuzey Kıbrıs-açık Hava Müzesi” isimli prejtij kitabını hazırlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Üstel; “Dünya standartlarında olduğuna inandığım bu kitap, 2011 yılının Temmuz ayından itibaren çalışan ekibimiz sayesinde hazırlandı. Gelecek nesilllerin de faydalanabileceği ansiklopedik değer taşıyan mükemmel bir çalışma olmuştur dedi

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel konuşmasının sonunda ise kitabın hazırlanması esnasında emeği geçen, özveri ve yaratıcılık sergileyenlere de şükranlarını sunarak, ismi geçen araştırmacı, yazar ve sanatçılara da teşekkür belgesi sundu. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi personeli arkeolog Kozan Uzun kitapta yer alan metinlerin derlenmesinde, fotoğraf sanatçısı Mehmet Gökyiğit fotoğrafların çekiminde, arkeolog Tuncer Bağışkan ise tasarım aşamasında bilgi birimi ve onayına danışılarak hazırlanan ‘Açık Hava Müzesi Kuzey Kıbrıs Prestij Kitabı’nın kapağındaki mozaik, Niobe’nin Trajedisi anlatılmakta. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Gökyiğit ve Gökhan Cenk ileTuncer Bağışkan yapmış oldukları çalışmalar için herhangi bir ücret talep etmeyerek, tamamen gönüllülük esasları çerçeveside kitabın oluşmasına katkı sağlanmıştır.

Çok sayıda FODER üyesinin de katıldığı gecede, renkli görüntüler yaşandı ve geç saatlere kadar tarihi mekanda sohbet etme şansını yakaladılar.