Telsim ile FODER’in birlikte düzenlediği “Benim Kıbrısım” fotoğraf yarışmasında jüri üyesi olarak görev alan  fotoğraf sanatçısı İsmail Haykır, 19 Eylül 2012 Çarşamba akşamı FODER dernek binasında hem fotoğrafçılık deneyimlerini paylaştı, hem de hazırladığı üç farklı sunumla görsel bir şölen sundu.

Kalabalık bir katılımla gerçekleşen gecede, yaşamınınAnkara’da sürdüren Haykır, ilk olarak 2-11 Haziran 2012 tarihinde Rusya Federasyonuna bağlı Başkurdistan’da düzenlenen 6. Türksoy Fotoğrafçılar buluşmasında çektiği karelerden oluşan “Sabantuy” isimli sunumu gerçekleştirdi.

İkinci sunumda ise, 2011 yılında ziyaret ettiği Doğu Kazakistan, Altay Dağları ve Katagongaragaya bölgelerinde çektiği fotoğraflardan oluşturduğu “Kazakistan” isimli gösteriyi FODER üyeleri ile paylaştı.

Sanatçının final gösterisi ise, “Lale Zamanı” ismini taşıyordu. Farklı lale türlerini fotoğraflayan Haykır’ın, bu konuda bir de kitap çalışması var ve prototip olarak yanında taşıdığı kitabı, FODER üyeleri de görme ve yorumlama şansını yakaladı. Oldukça mütevazi bir kişiliğe sahip olan Haykır, daha sonra sohbet havasında geçen gecede, yanında getirdiği lale fotoğraflarını, FODER üyelerine hediye etti.