Kıbrıs Türk Fotoğraf Ferneği (FODER) üyesi, Kıbrıslı Türk fotoğraf sanatçısı Lisani Otağ, ekim ayında Belçika'da Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun organizasyonunda yapılan International Sillian Organisation 2012 yarışmasında, "Son Umut" isimli eseriyle altın madalya almaya hak kazandı.

Foder tarafından yapılan açıklamaya göre, Güzelyurt’ta ikamet eden Diş Hekimi Lisani Otağ’ın, yarışmaya gönderdiği 4 eser de sergilenmeye layık görüldü. "Son Umut" isimli eseri ise Altın madalya ile ödüllendirildi. Belçika’da çok sayıda ülke ve binlerce fotoğrafın yarıştırıldığı organizasyonda altın madalya kazanma başarısı gösteren ilk Kıbrıslı Türk fotoğraf sanatçısı oldu.

Hatırlanacağı gibi geçen yıl haziran ayında Almanya'da Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu'nun organizasyonuyla yapılan "german ınternational dvf-photocup 2011" yarışmasında da, "şehrin kadını" isimli eseriyle gümüş madalya ve onur belgesi almıştı. Son yedi yıl içerisinde FIAP yarışmalarında yaklaşık 150 sergileme alan Otağ, daha önce de katıldığı yurtiçi ve yurtdışı birçok yarışmada çeşitli ödüllere layık görülmüştü.

Ayrıca FODER Üyesi Lisani Otağ  KKTC Turizim ve Kültür Bakanlığına bağlı Kültür Dairesi Müdürlüğü tarafından her yıl düzenlenen, bu yıl ki 22. Devlet Fotoğraf yarışmasında "Yaşamak Bir İnsan Gibi" adlı fotoğrafı ile 'Başarı Ödülü' kazanmıştır.