Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER), planlı fotoğraf çekim gezilerinden birini daha geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirdi. Mağusa Suriçi ve dışına 25 Kasım Pazar günü yapılan gezinin ilk durağında Maraş’taki Namık Kemal Lisesi arkasındaki mezarlık alanın büyük bir bölümünde yer alan “Çanakkale Şehitler Anıtı” ziyaret edilip fotoğraflandı.

Şehitlikte, 1916 yılında Hicaz ve Kanal cephelerinde savaşta tutuklanıp Kıbrıs’a savaş esiri olarak getirilen dört yüzden fazla Türk askerinden 33 tanesi, hastalık ve bakımsızlık yüzünden ölmüş ve şehit olarak defnedilmişti.

Şehitler anısına yapılan anıt, Türkiye’deki Çanakkale Anıtı’nın küçük boyutta yapılmış benzeridir.

Gazimağusa surları dışında bulunan ve 1904 – 1951 yılları arasında Kıbrıs’ta ulaşım hizmeti gören “Bir Numaralı Lokomotif’in” eski Tren Müdürlük binası (şimdi Tapu Dairesi olarak kullanılıyor) önünde sergilendiği yerde ziyaret edildi.

Namık Kemal Lisesi’nin yanındaki Kutup Osman Tekkesi de ziyaret edilen yerler arasındaydı.

Mağusa surlar içerisinde ise, tarihi yapıların yanında, Lüzinyan döneminden  kalma ‘Biddulph Kapısı’ adlı görkemli sütunları olan ve bir zafer kapısı görünümündeki antik giriş kapısı da fotoğraflandı. Kapıya adını veren Sir Robert Biddulph, 1879 yılında Sömürge Hükümetinin valisi olarak Kıbrıs’ta görev yapıyordu.

Gezinin son durağı ise Osmanlı döneminde yapılan Kertikli Hamam oldu.