Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER), geçtiğimiz Pazar (2 Aralık) sabahı Lefkoşa’dan hareketle Kantara Kalesi’ne gitti. Gün boyu güzel, güneşli, bahar havasında geçen gezide, ovalar yeşil örtüsünü giymiş, her taraf yemyeşildi. Kantara’ya Kuzey Sahil yolundan giden fotoğraf tutkunları, deniz sahilinde avlanan balıkçıları ve kum taşından oluşan girintili çıkıntılı kayaları fotoğraflayıp günün ilk kahve molasını Kaplıca Köyündeki, Lokman Efendi’nin kahvehanesinde içtiler.

Kahve içiminin ardından, günün planlanmış ilk fotoğraf çekim yeri olan 700 metre yükseklikte yalçın kayalıklar üzerine, 10. Yüzyılda gözetleme amaçlı olarak yapılan Kantara Kalesi’ne gidildi. Günümüzde kale yapısında gözetleme kuleleri, kaledeki ok atma mazgalları, asker koğuşları, içerisinde su bulunan sarnıçlar, muhtemelen yemekhane ve hapishane olarak kullanılan odalar bulunmaktadır.

FODER üyeleri kalede, grup grup dolaşarak; kameralarıyla kale içini, çevresini, kaledeki endemik bitkileri ve kelebeklerin izlerini sürerek, o narin kanatlıları da bol bol fotoğrafladılar.

Ardından kalede grup fotoğrafı çektiren FODER Üyeleri, günün kalan kısmında bu kez fotoğraf avcılığını Gazi Mağusa’da sürdürdüler. Son durak ise Çanakkale yerleşim çevresindeki doğal gölet oldu. Fotoğraf Sanatçıları, gölette konaklamış olan göçmen balıkçıl kuşları, gölet ve çevresini fotoğrafladılar. Gölet çevresinde neşeli bir piknik yapılmasından sonra Lefkoşa’ya dönüldü.