Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) üyeleri, geçtiğimiz Pazar sabahı Lefkoşa’dan hareketle Mesarya ovasının güney bölümündeki Kırıkkale, Erdemli ve Yiğitler köylerini ziyaret etti. Gezinin ilk molasını Erdemli köy merkezinde Kahveci Hasan Emirkan kahvehanesinde veren FODER üyeleri, köylülerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Sabah kahvesininin ardından köy muhtarı Kamil Şenocaklı eşliğinde Erdemli Köyü ve çevresi gezilip fotoğraflandı.

Erdemli Köyü “Kültür Evi”ni de gezilen yerler arasındaydı. Kültür Evi’nde sergilenen nikâh elbisesi ile eski düğünlerin gelinlikleri ve düğün ertesinde ziyaretçilerin kabul edildiği, ev ziyaretinde mübarekilik olarak dikilip ayrı renkteki abiye elbiseleri de fotoğraflandı.

Daha sonra köy içerisinde bölgeye özgü ilginç kesme beyaz taş ile yapılan görkemli evler görüldü. Ardından inşaatlarda, taş fırınlarda, Kel Dere bölgesinde çeşitli taş oymacılığında kullanılan beyaz taş ocağının olduğu tepe de gezildi ve fotoğraflandı.

Erdemli Köyü’nden sonra bölgedeki Yiğitler Köyü, FODER’in son durağı oldu. Yiğitler’deki köyünde köy kadın kursunun düzenlediği derneğin Kültür Evi, köy içerisinde gezilen yerler arasında Rabia - Ertan Merter çiftinin taş fırını vardı.

Önceden bilgi verilip gidilen taş fırında, fırına ekmek salınırken ve pişirildikten sonra çıkarılan ekmekler de fotoğraflandı. Ercan-Gaziköy anayolu üzerinde bulunan Arif Bey’in çiftliği ve yanındaki su kemerleri de fotoğraflanıp gezi sonlandırıldı.