Perşembe akşamları Dernek lokalinde üyelerine yönelik fotoğrafçılık eğitimleri yanında farklı etkinliklere de yer veren FODER, 20 Aralık 2012 tarihinde Ankara AFSAD üyesi Sn. Mehmet Doğan ve ülkemizin fotoğraf arşivciliği (koleksiyonculuğu) konusunda önemli bir yeri olan Sn Hasan Anılır’ın sunumlarını üyeleri ile paylaştı.

Mehmet Doğan’ın Sunumu

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen etkinlikte, ilk olarak AFSAD Üyesi Sn. Mehmet Doğan, eşi Sn İmren Doğan Pınar ile birlikte hazırladığı foto- film belgeselini üyelere sundu. Anadolu’da Üç Kardeş isimli belgeselde, Hatay’da asırlardır bir arada sorunsuz bir yaşam süren ve farklı dinlere mensup kişilerin yaşamını gözler önüne serdi.

Hatay, dinsel farklılıkları, ayrımcılığa düşmeden kabullenmiş, herkesin farklı ve herkesin aynı “zamanda eşit, herkesin kendi içinde gelenekçi ve dışa karşı özgür olduğuna inanan, kimsenin bir diğerini sorgulamadığı, evlerinin kapılarını sevgiyle açan insanların yaşadığı bir yerdir.” diyerek sunumunu gerçekleştiren Mehmet Doğan, FODER’in Ankara’daki kardeş dernek AFSAD üyesidir.

Doğan,  AFSAD'dan bağımsız olarak kendi projelerini de sürdürmekte. Doğanın Renkleri adlı çalışmasını hazırladı. Mevsimlik Tarım İşçilerinin Yaşamını konu alan “Hangi toprağın İnsanları” adlı çalışma birçok yerde gösterildikten sonra aynı konuda UNICEF ile birlikte daha geliştirilmiş şekliyle devam etmekte. Türkiye’deki üç semavi dinin buluşmasını anlatan “Anadolu’da Üç Kardeş” adlı belgesel çalışma ise iki yılın sonunda tamamlandı ve ilk gösterimini çalışmanın yapıldığı il olan Hatay’da izleyicilerle buluştu.

Doğan, çeşitli Ulusal ve Uluslararası katılımlı yarışmalarda sergileme ve ödüller aldı. Pek çok karma sergi ve gösterimde, çeşitli kitap, kataloglarda, tanıtım kitaplarında fotoğraflarına yer verildi.

Hasan Anılır’ın Sunumu

Gecenin ikinci sunumunu Anılır Art & Frame Direktörü Sn Hasan Anılır gerçekleştirdi. Kıbrıs’ın kültürünü yaşatmaya çalışan ve özellikle eski siyah-beyaz Kıbrıs fotoğrafları konusunda geniş bir arşivi olan Hasan Anılır, yasal olarak Haigas Mangoyan’ın fotoğraflarının telif haklarına sahip. Haigas Mangoyan, Adana’dan göç eden Ermeni asıllı bir fotoğraf sanatçısı olup, 1920- 1965 yılları arasında çektiği fotoğraflar, Kıbrıs’ın geçmişi ile ilgili olarak çok önemli kaynak teşkil etmektedir.

Etkinliğe ilgi gösteren Kültür Dairesi Müdürü Sn Nurcan Namsoy ve Atatürk Kültür Merkezi Sorumlusu Sn Umure Örs, sunumlardan büyük keyif aldıklarını, sunumlar ilgi ile izlediklerini belirterek, FODER camiasına teşekkür ettiler ve FODER’in gerçekleştirdiği etkinlikleri yakından takip ettiklerini belirttiler.