TÜRKSOY katkıları ile gerçekleştirilen “Kuzey Kıbrıs Esintileri” Fotoğraf Sergisi’nin açılışı, 1 Şubat 2013 Cuma günü KKTC Girne Amerikan Üniversitesi Techno Park Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışını, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel gerçekleştirdi. Üstel, TÜRKSOY’un gerçekleştirdiği çeşitli etkinliklere katılarak, KKTC’yi temsil etme gayreti içinde olduklarını vurguladı. Sergi, 8 Şubat 2013 tarihine kadar açık kalacak ve söz konusu tarihlerde 09: 00 - 17: 00 saatleri arasında gezilebilecek.

Sergi açılışına Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kasainov, GAÜ Rektörü Prof. Yıldırım Öner, Kültür Dairesi Müdürü Nurcan Namsoy, Ressam Sevim Erdal, GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, TÜRKSOY KKTC Temsilcisi Güler Fedai,  Uluslararası Türkoloji Merkezi Başkanı Yerden Kazhybek ile GAÜ akademisyen ve öğrenciler ile sanatseverler katıldı.

Söz konusu sergi, 2009 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen 5. TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşması kapsamında toplamda 8 ülkeden, 17 fotoğraf sanatçısının eserlerini içeriyor.

Bilindiği üzere, 5. TÜRKSOY Fotoğraf Buluşmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, FODER Asbaşkanı Mehmet Gökyiğit ve üyemiz Tevfik İleri tarafından temsil edilmiş ve hazırlanan katalokta her sanatçının 20 adet fotoğrafı yer almıştır.

Kuruluşundan bugüne kadar Türk halkları arasında kardeşlik bağlarını kuvvetlendirmek ve kültürel etkileşimi arttırmak amacıyla birçok etkinliğe imza atan TÜRKSOY, bu etkinliklerden biri olan fotoğrafçılar buluşması ile her yıl Türkiye’nin farklı bir köşesinde üye ülkelerden seçkin fotoğraf sanatçılarının katılımlarıyla fotoğrafçılar buluşması gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen fotoğraflar, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli merkezlerinde sanatseverlerle buluşmakta, eserler, ortak kültür ve sanat değerlerimizi yansıtmanın yanı sıra Türk halkları arasında bir kültür köprüsü oluşturmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kültürel, sanatsal dokusunu, doğal ve tarihi güzelliklerini, insan manzaralarını gözler önüne seren bu serginin yurt içi ve yurt dışında sergilendiği ülkelerde büyük beğeni ve ilgi gördüğü bilinmekte, bu yönüyle ülke tanıtımına katkı sağlamaktadır.