Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) üyeleri, geçtiğimiz Pazar günü fotoğraf gezisi düzenleyerek önce Lefkoşa Surlariçi’nde çekim yaptı. Sonra da Gönyeli ve  Kanlıköy’ü gezerek fotoğrafladı.

Lefkoşa’daki gezinin başlangıcı Selimiye Camii yakınlarındaki uzun yıllar fotoğrafçılık yapan Mehmet Şık (Foto Şık)’ın dükkânının sokağı oldu. Foto Şık’ın 1953’te satın aldığı ahşaptan yapılmış, üç ayaklı, seyyar, eski model, fotoğraf makinesinin çalışma usulü görüldü. Ardından  emektar makine ile hatıra fotoğrafı çekildi. 

Daha sonra Mahmut Paşa Sokağı’ndaki kurulma aşamasında olan Fotoğraf Müzesi de ziyaret edilerek eski fotoğraf makineleri ve malzemeleri görüldü.

Fotoğraf Müzesi’nden sonra Hisarüstü’ndeki Kanlı Mescit Kahvehanesi’nde günün ilk kahve molası verildi. Eski nostaljik yapıya sahip kahvehanede hasır sandalyeler ve müşteriler fotoğraflandı.

Ardından şehir dışına çıkılarak Gönyeli’ye gidildi. Kırda sürüsünü otlatan Çoban Yusuf da ve Gönyeli Köyü’nde, Ayten Erkasap’ın etnoğrafik eşyalarını sergilediği evi ziyaret edilerek günümüzde kullanılmayan onlarca malzeme görülüp fotoğraflandı. Gezi zincirinin son halkası Kanlıköy Barajı ve çevresinin doğal güzellikleriydi.