7 Kasım 2013 Perşembe akşamı FODER Dernek binasında FODER Üyeleri ile biraraya gelen Sema Özevin (Türkiye) ve Rauf Umudov (Azerbaycan), sunum ve söyleşileri ile geceye renk kattılar.

Yakın Doğu Üniversitesi 8. Fotoğraf Günleri kapsamında ülkemizde bulunan fotoğraf sanatçılarından Sema Özevin, “Tersane” ve “Nuh’un Gemisi...Çimentonun kalbinde” adlı sunumlarının gösterimi sonrasında, sunum hazırlama teknikleri-süresi-görüntü akışı ile ilgili bilgileri paylaşmanın yanında, Üyelerimizden gelen sorulara da samimi, açıklayıcı ve bilgilendirici cevaplar vererek  Üyelerimizin takdirini topladı. 

Kocaeli Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik ve Fotoğraf Ana Sanat Dalı, Fotoğraf Bölümü’nden mezun olan Özevin, Gazi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünde disiplinlerarası master yapıyor. Özevin, Fotoğrafçılığın  yanı sıra film alanında videoart, belgesel, kısa film ve uzun metraj film çalışmalarını sürdürmekte, Gala Film’de Görüntü Yönetmenliği yapmaktadır.

Birçok  ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceleri bulunmakla beraber  FIAP  Fédération  Internationale de l’Art Photographique’ Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonundan   “AFIAP” artist sanatçı, “EFIAP” excellence sanatçı (mükemmellik) unvanını, UPI “United  Photographers International “ Uluslararası Fotoğrafçılar Birliğinden - UPI “Aphrodite” artist  sanatçı unvanı, Crown-1 ve Crown-2 “taç” unvanı almıştır.

Yaşamını Bakü’de sürdüren Rauf Umudov , Bakü Fotoğraf Derneği Başkan Yardımcısı ve ülkesinin en faal ve bilinen fotoğraf sanatçılarından. 

Azerbaijan Photographers Union’un sunumlarını FODER Üyelerine izlettiren ve ülkesinin sanat ve fotoğraf alanındaki çalışmalarını aktaran Umudov, sıcakkanlılığı ve sevecenliği ile tüm Dernek Üyelerimizin takdirini  kazandı ve tekrar Adamıza geleceğinin sözünü verdi.