Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER), yeni fotoğraf sezonunun başlamasıyla fotoğraf çekim gezilerini yoğunlaştırdı.

Bu çerçevede geçtiğimiz Pazar günü Yeni İskele İlçesi  ile Topçuköy, Ardahan ve Mormenekşe köyleri ziyaret edildi.

İskele ilçesine bağlı, deniz sahilinde “Karadeniz Kültür Derneği” dinlenme tesisinde sabah kahvesi içildi. Günün güzel bir de kültür olayı yaşandı.

 

Aslında belki de fotoğraf çekimlerinde ilk kez bir edebiyat öğretmeninin okuduğu üç şiir dinlendi. Mesleği Doğu Akdeniz Üniversitesi, emekli öğretmen görevlisi ve rektör danışmanı olup birçok toplantıda şiir okuyan Atiye Çırakoğlu’nun okuduğu Yunus Emre’nin “İlim ilim bilmektir”, Mevlana’dan “Bu denizde ne ölmek var bize” ve Fahri Erdinç’in “Taş” şiiri beğenilip FODER üyeleri tarafından alkışlandı. Atiye Hanımın şiirleri yorumlayıp okuma şekli tüm FODER üyelerini heyecanla etkiledi. Sözlerin sanatsal olarak okunması, Türkçe’nin iyi betimlemesi, fotoğrafçılar ve diğer izleyenler tarafından coşku ile karşılandı.

Ardından Topçuköy içerisinde gezilerek köy kahvehanesi, camisi, asırlık kerpiç evleri fotoğraflandı. Topçuköy’den sonraki hedef Ardahan köyüydü. Ardahan’ın da eski köy kahvehanesi, eski köy ilkokulu avlusunda çocuklar için kurulan parkta coşku ile oynayan çocuklar fotoğraflandı. Bazı çiftçiler köye yakın alanlarda el ile sepetten serpme usulüyle tahıl savurup çiftçiden eski usülle ürün serpme de fotoğraflandı.

Daha sonra Mormenekşe Köyüne uğrayan FODER üyeleri, burda da eski bina, köy yaşamı ve Mormenekşe’deki heybetli köy camisini fotoğrafladılar. Gün batımını da fotoğraflayan FODER üyeleri, keyifli bir günün ardından Lefkoşa’ya döndüler.